Ekonomi

Kesilen Kredi Kartı Aidatları İade Edilecek Mi? Açıklama Yapıldı

Kredi kartı kullanan milyonlarca kişi kredi kartlarından alınan kullanım aidatlarının geri ödenip ödenmeyeceğini sorgulamaya başladı. Vatandaşlar bu ücretlerin iade edilip edilmeyeceğini e-Devlet üzerinden araştırmaya başladı.

Son zamanlarda sosyal medyadaki bazı hesaplarda kredi kartı aidatlarının geri ödeneceği şeklinde yazılar paylaşılıyor. İnternet ortamında dolaşan bu paylaşımların dolandırıcılar tarafından hazırlanmış paylaşımlar olduğu belirtildi. Bu konu ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada kredi kartı aidatlarının geri ödenip ödenmeyeceği konusuna değinilirken , sahte hesaplara itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-Devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Kart çıkaran kuruluşça talep edilen kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve benzeri, tüketicilerimiz ile yapılan anlaşmaya aykırılık olması durumları ile söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamayla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir.

Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda 6502 sayılı Kanun kapsamında 10 bin 390 TL’nin altında olan uyuşmazlıklar için ‘Tüketici Hakem Heyetleri’ne, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de ‘Tüketici Mahkemeleri’ne başvurabilmesi mümkündür.”