Gündem

Kenya çekirge sürülerinin istilasına uğradı! 47 ilçenin 15’i işgal altında

Kenya, çekirgelerin istilasına uğradı. Çekirge sürüleri 47 ilçenin 15’ini işgal etti. Kenya Tarım Bakanı Peter Munya, açıklamalarda bulundu. Munya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülke genelinde 47 ilçenin 15’inde çekirge sürülerinin istilasıyla mücadele edildiğini belirtti. Öte yandan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne (FOA) uyarılarda bulundu.

Munya, “Kenya, yeni bir çekirge sürüsü istilasıyla karşı karşıya. 47 ilçenin 15’inde çekirge sürüsü tespit edildi.” dedi. Ülkenin birçok bölgesinde çekirge sürülerinin görüldüğünü kaydeden Munya, gerekli önlemlerin alındığını ancak tehlikenin henüz geçmediğini vurguladı.

ÇEKİRGELERLE MÜCADELE İÇİN 38 MİLYON DOLARA İHTİYAÇ DUYULUYOR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne (FOA) göre, Doğu Afrika ülkelerini istila eden çekirgelerle mücadele için 38 milyon dolara ihtiyaç duyuluyor. FOA, yeni olgunlaşmamış sürülerin Etiyopya, Kenya ve Somali’nin farklı bölgelerinde yayılmaya başladığını ve bu ay Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda’ya ulaşabileceği uyarısı yaptı.

BİN GÜNDE 35 BİN KİŞİYE YETECEK GIDAYI TÜKETEBİLİYORLAR

Gıda güvenliğine büyük tehdit oluşturan çekirge sürüleri, geçen yıl, bölgede yüz binlerce hektar tarım arazisine zarar vermişti. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.