Gündem

Kendirli neden karantina altına alındı! Belediye Başkanı canlı yayında açıkladı

Rize'de koronavirüs önlemleri kapsamında Kendirli beldesi ve 4 köy karantina altına alınmıştı. Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, beldenin neden karantinaya alındığı açıkladı.

Rize’de koronavirüs önlemleri kapsamında Kendirli ve 4 köy karantina altına alınmıştı. Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, beldenin neden karantinaya alındığını canlı yayında anlattı. Serdar, koronavirüsten ilk can kaybının Kendirli beldesinden olduğunu açıkladı.

Kendirli beldesiyle ilgili olarak karantina kararı dün 14,30’da açıklanmıştı ve bu sabah karar yürürlüğe girdi. Yeni Selimiye, Esentepe ve Maltepe Köyü de karantinaya alındığı için giriş – çıkışlar durduruldu.

Sabah saatlerinde sokaklar sakindi, hala aynı sakinliğini sürdürüyor. Vatandaşların en çok merak ettiği soru karantina kararının neden alındığıydı. Yanıtı Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, CNN Türk canlı yayınında anlattı:

KORONAVİRÜSTEN İLK CAN KAYBI KENDİRLİ’DEN OLMUŞ

“Tabi vakanın, Kovid19’un Rizemize ulaşmış olmasından sonra; ilk can kaybının Kendirli’den olmuş olması nedeniyle beldemizde bir iki hastamızın hastanede yatıyor olması dolayısıyla, Bilim Kurulumuzun talimatlarıyla valiliğimiz titiz çalışma içindedirler.

Beldemiz de yoğun yaşanan bir belde olması dolayısıyla, virüsün geliş kaynağının bulunamamış olmasıyla, Cumhurbaşkanımız, Bilim Kurulumuz doğrultusunda beldemizde böyle bir karar alınmıştır.

Bazı vatandaşlarımız tedirgin oluyor. Bu bizim sağlığımız için. Bu vesileyle beldedeki bazı insanların sanki özellikle biz seçilmişiz gibi söylüyorlar. Baktığınız zaman afaki bir durumun mevcut olmadığı ama bir kardeşimizin hayatını kaybetmiş olması ve Rize’de de bunun ilk olması dolayısıyla tedbiren bir karantina uygulaması beldemiz ve etraf köylerimizde alınmıştır.

Bu karar bizi memnun etmiştir. İnşallah araştırmalar sonucunda kaynağın nereden geldiğini; tüm beldelerimizde sağlık taraması yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımıza, Rize Valimize, sağlık çalışanlarımıza özellikle teşekkür ediyorum.”