İzmir Haberleri

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu İzmir Fuarı Açılışına Geliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu yıl 88’inci kez düzenlenecek olan İzmir Enternasyonel Fuarı’nın (İEF) açılışına daha önce CHP İzmir İl binasını ziyaret etmesi beklenen ancak planı iptal olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte katılması bekleniyor.

Aydın’da devam eden programından İzmir’e geçecek olan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Pazar günü ise Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i makamında ziyaret edecek.

2019 İzmir Fuarı ne zaman başlıyor?

İzmir Enternasyonel Fuar’nın (İEF) 88’inci kez kapılarını açacak olmasından dolayı gerçekleşen basın toplantısı Kültürpark’ta yapıldı. 6 – 15 Eylül tarihleri arasında hizmet verecek olan fuarın partner ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, odak ülkesi Hindistan, onur konuğu il de ilk kez İstanbul seçildi.

Vestel’in İnovasyon, Migros’un Etkinlik, Show Radyo’nun ise Radyo sponsoru olduğu İEF’in tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çin Uluslararası Ticaret Odası, Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Yınghuı, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı katıldı. Açılış konuşmaları sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer gelen soruları cevapladı.  

ÇOK YOĞUN GÜNLER YAŞAYACAĞIZ
Belediye Başkanı Soyer, “6-15 Eylül arasında çok yoğun geçecek günler yaşayacağız. Bir anlamda Türkiye’nin nabzı burada atacak. Dakikası boş geçmeyecek. Sahnelerde, salonlarda, açık alanlarda gerçekleşecek kültürel sanatsal etkinlikler dışında çok önemli bir ticari zemin de yaratacak. İş görüşmeleri yapılacak. Çin ile gerçekleşecek bir buluşmayı yapacağız. Çin dünyanın en hızlı büyüyen ve önderlik üstlenen ülkesi belki de… Kara, hava ve deniz demiryolları üzerinden İpek Yolu’nun yeniden inşası önümüzdeki yıllara damga vuracak çok önemli bir gelişme. İzmir, ‘Bir durak bir yol’ projesinin en büyük duraklarından biri olmaya taliptir. İzmir, Akdeniz çanağı ve Doğu arasında kalp vazifesi görecektir. Doğu’nun değerlerini Batı’ya, Batı’nın değerlerini Doğu’ya taşıyacaktır. Bugün miladı olacak buluşma Çin ve Türkiye açısından kardeş kentler açısından da çok anlamlı bir buluşmadır. Çin ile gerçekleştirilecek iş birliği zemini birçok sektörde kendini gösterecek. Özellikle telekomünikasyon, yapay zeka, akıllı kent, asansör sistemleri gibi birçok alanda, sanıyorum 62 alanda Çin firması İzmirli partnerleriyle bir araya gelecek. Bu iş görüşmeleri 5-6 Eylül’de gerçekleşecek. Bu fuarın Çin dışındaki önemli paydaşlarından biri, odak ülkesi Hindistan olacak. Oradaki büyük şirketlerle görüşecek İzmirli firmalar. Çok önemli yatırım olanakları sunulacak. Dolayısıyla, özellikle yaklaşık 39 ülkeden 180 civarında delegasyon katılacak. Bu görüşmeler çok verili gerçekleşecek. Türkiye’den 21 kentimiz misafir olacak. İstanbul ve Kahramanmaraş onur konuğu illerimiz olacaklar. İstanbul ilk kez misafirimiz olacak ve taze kan olarak aramızda bulunacak. Çok heyecanlıyız. 150 yılı aşkın süredir var olan bir belediyenin kurumsallaşmış yapının en önemli faaliyeti olan fuarın hazırlıklarını tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz diliyorum çok verimli bir süre geçecektir” dedi.

9 EYLÜL’DE ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYONUMUZ VAR!
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki orman yangınlarının oluşturduğu hasarın karşılanması için düzenlenecek konsere ilişkin de konuşan Soyer, “9 Eylül’de çok anlamlı bir konser bizi bekleyecek. Çok büyük bir yangın yaşadık. Felaketin yaralarını sarmak için bir organizasyon yapıyoruz. Geçen gün halk meclisinde kararlar aldık. 9 Eylül günü başlatacağımız bu kampanyaya çok önemli sanatçılar destek veriyor. Onlara da teşekkür ediyorum, hiçbir şey beklemeden bizim yanımızda olacaklar. İnovasyon sponsorumuz Vestel, etkinlik sponsorumuz Migros’a teşekkür etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.   

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı