Gündem

Keçi, sığır, koyun kesmeyi düşünen vatandaşlar dikkat: Belediye duyuru yaptı!

Bu sene binlerce vatandaş Kurban Bayramı nedeniyle keçi, sığır, koyun kesmeyi düşünüyor. Kurban ibadetini yerine getirmeyi düşünen vatandaşlar için ise belediye duyuru yaptı. Yapılan duyuruda, Kurban Bayramı Bağış Kampanyası’nın başladığı bildirildi. Kampanyaya katılan hayırseverler birçok ailenin sofrasına kurban etlerini ulaştırmış olacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurban bağışı duyurusunda bulundu. İstanbul Vakfı, geçtiğimiz yılki bağışlarla 231 bin aileye konserve ve 17 bin çocuklu aileye de et suyu (katkısız kolojen) ulaştırmıştı. Bu yıl da evlere et girmesi için harekete geçildi.

Kurban Bağışı için yapılan açıklamada belediye şu ifadeleri kullandı:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Vakfı, bu yıl da hayırseverlerin iyilik elini ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştırıyor.
İstanbul Valiliği’nin (22-1682) no’lu yardım toplama iznine istinaden başlatılan kampanyada kurban hisse bedeli 3.600 TL olarak belirlendi.

İnternet üzerinden başvuru yöntemiyle yapılan kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlar, https://istanbulvakfi.istanbul/ sitesi üzerinden bağışta bulunabiliyor. Kampanya, 8 Temmuz Cuma (Arife günü) saat 11.00’e kadar sürecek. Kurban Bağış Kampanyası ile ilgili gelen sıkça gelen soruların cevaplarına da İstanbul Vakfı web sitesinden ulaşılabiliyor.

Bayramın ilk günü, vekaleti alınan bağışçıların kurban kesim işlemine başlanacak. Kurbanlar, her yıl olduğu gibi dini vecibelere dikkat edilerek, hijyenik ortamda veteriner hekimlerin gözetiminde kesilecek. Bayramın birinci günü başlayan işlemler, bayramın üçüncü günü akşamına kadar devam edecek. Kesim işlemleri noter huzurunda görsel kayıt altına alınacak.

Kesimin tamamlanmasının ardından 3 gün dinlendirilen etler, kuşbaşı olarak pişirilip konserve haline getirilecek. Geçtiğimiz yıl kolojenli et suyu da üretilen kurban işlemlerine bu yıl ilave işkembe ve kelle paça çorbası da eklenecek. Kurban derilerinin satışından elde edilen gelir eğitime destek olarak kullanılacak.