EkonomiGündem

Karşılıksız hesaplara 65 bin TL yatacak: 6 gün içinde başvuru yapmanız gerekiyor!

Karşılıksız 65 bin TL verilecek. Başvurular 6 gün içinde sona erecek. Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlü ve engelli vatandaşlar için harekete geçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR aracılığıyla kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlara karşılıksız 65 bin lira destek sağlıyor. Söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen kişiler 3 Aralık tarihine kadar başvuru yapabilecekler. Engelli vatandaşlar başvurularını e-Devlet üzerinden, eski hükümlüler ise Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri üzerinden yapacak.

Karşılıksız para desteği sağlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR aracılığıyla kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlara destek vermeyi sürdürüyor. Kendi işini kurmak isteyen engelli girişimcilere 65 bin TL’ye kadar, eski hükümlü girişimcilere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verilecek.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Projelerini sunmak isteyen engelli bireyler www.iskur.gov.tr adresinde “Duyurular” bölümünde yayımlanan başvuru rehberi doğrultusunda başvurularını 3 Aralık’a kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler ise projelerini aynı tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığıyla bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri’ne iletebilecek.

2014 yılından bu yana kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüleri desteklemeye devam eden İŞKUR, bu kapsamda şu ana kadar 3 bin 198 engelli ve 2 bin 315 eski hükümlü vatandaşa 229 milyon TL’yi aşan hibe desteği sağladı. Daha önce elden veya posta yoluyla alınan Engelli Hibe Desteği başvuruları engelli vatandaşların evlerinden çıkmadan da başvuru yapabilecekleri e-Devlet platformuna taşındı. Böylece daha fazla engelli bireyin girişimciliğine destek olunması hedefleniyor.