Eğitim

Karne notu nasıl öğrenilir? E-karne nasıl görüntülenir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemi sebebiyle karne notlarının dijital olarak verileceğini açıklamıştı. Buna göre okullarda birinci dönem karneleri E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde (VBS) 22 Ocak’ta erişime açılacak. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, ilkokul, ortaokul, lise kademelerindeki tüm öğrenciler, “takdir ve teşekkür” belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek. Peki E-Okul karne notu nasıl görüntülenir? İşte E-karne görüntüleme…

E-KARNE NOTLARI NASIL AÇILIR?

Öğrencilerin devamsızlık, sınav notu ve yıl sonu ortalaması gibi bilgilerinin yer aldığı E-Okul sistemine girmek için https://e-okul.meb.gov.tr/ internet adresini açmak gerekiyor. Belirlenen adreste sol tarafta “Yönetim Bilgi Sistemi” sağ tarafta ise “Veli Bilgilendirme Sistemi” yer alıyor. Öğrencilerin ve velilerin sisteme giriş yapabilmeleri için “Veli Bilgilendirme Sistemi” yazan kutucuğa tıklamaları ve dah sonra ekranda istenen bilgileri girmeleri gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra, sol ekranda yer alan “e-Karne” sekmesine tıklayıp, karne ve takdir-teşekkür belgelerine ulaşabilmek mümkün.

Ayrıca 2020-2012 öğretim yılına dair birinci dönem sınav puanlarını görüntülemek isteyenler de, giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan “Öğrenci Bilgileri” bölümünün altındaki “Not Bilgisi” seçeneğini işaretleyerek, dönem sonu sınav notlarına ulaşabilir.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR NASIL HESAPLANIR?

İlkokul, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu için takdir teşekkür verilme sistemi:

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre takdir teşekkür hesaplama işlemi, liseye göre farklılık gösterebiliyor. İlkokul 4. sınıf ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarında, Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00 – 84.99 olanlar “Teşekkür”, 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdir” belgesi ile ödüllendiriliyor.