Gündem

Kargo şirketlerinden cep telefonuna böyle bir mesaj gelenler dikkat: Bütün paranızı kaptırabilirsiniz!

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin artması ile beraber evlere ve iş yerlerine gelen kargolar da artış gösterdi. Ancak bazı fırsatçılar kendilerini kargo şirketi gibi göstererek vatandaşları dolandırabiliyorlar. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, sözde kargo şirketlerinden cep telefonlarına gönderilen mesajların vatandaşları paralarından edebileceğini söyledi.

Cep telefonu dolandırıcıları vatandaşın parasını ele geçirmek için çeşitli yollar denemeye devam ediyor. Son olarak dolandırıcıların kargo şirketi gibi davranarak vatandaşları kandırmaya çalıştığı öğrenildi. Özellikle 50 yaş üstü vatandaşların telefonlarına gönderilen mesajlar için savcılığa şikayette bulunmak gerekiyor.

Nasıl mesaj gönderiyorlar?

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gündüz, kargo şirketlerinden geldiği sanılan mesajı açıkladı. Buna göre cep telefonlarına, “Tüketici kanununa aykırı davranarak almadığınız kargonuz sebebi ile firmanın oluşan kargo gönderim bedeli ve zararından dolayı faiz, avukat, vekalet ücreti, dosya masrafları eklenerek icra takibi başlatılacaktır. Bu aşamada banka hesapları, taşınır taşınmaz mallarınız ve evinize icra marifeti ile haciz işlemi yapılabilir. Lütfen en kısa sürede bizimle 08.30- 17.30 mesai saatleri içerisinde iletişime geçmeniz rica olunur” şeklinde mesaj gönderileren vatandaşlar kandırılmaya çalışıyor.

Avukatlar böyle bir mesaj gönderemezler

Kargo şirketlerinin böyle bir usulü olmadığını söyleyen Gündüz, mesajının altında zaman zaman irtibat numarası olarak avukat adının kullanıldığı söyledi. Avukatların böyle bir mesaj gönderemeyeceğini söyleyen Gündüz, “ TCK’nın 123. maddesi ve de baro yönetmeliklerine aykırıdır, suçtur” dedi.