İzmir HaberleriSağlıkYaşam

Karantinadan kaçanlara kasten adam öldürme suçundan dava açılabilecek!

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Candide Şentürk, koronavirüs hastası olup karantinada kalması gerekirken karantinayı delen hastaları uyardı! Kasten yaralama ve öldürme suçundan dava açılabilir...

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada kontrol altına almaya çalışılıyor. Tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs hastalığına yakalanan vakalar karantina altına alınıyor. 14 günlük süreci diğer insanlara bulaştırmadan atlanmaları sağlanmaya çalışılıyor. Fakat bazı hastalar bu süreci izole şekilde geçirmek yerine kuralları çiğneyerek topluma karışıyorlar.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Candide Şentürk, korona virüsünün pozitif olduğunu bilip karantina kurallarına uymayan ve karşısındaki örneğin, 65 yaş üstü ya da kanser, koah hastası gibi riskli gruptan olduğunu bilerek ona bulaşmasına ya da bu nedenle ölümüne sebebiyet veren kişinin “kasten yaralama ve kasten öldürme” suçu kapsamında yargılanabileceğini söyledi.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Candide Şentürk, karantina uygulaması kapsamına alınmasına rağmen, karantinadan kaçan bir kişinin bir başkasına koronavirüsü bulaştırıp bulaştırmadığına bakılmayacağını belirtti. Şentürk; “Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesinde, ‘Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ denilmektedir” dedi. Bu bağlamda kurallara uymayanlara bu maddeden işlem yapılabileceğini ifade etti.

KASTEN ÖLDÜRME, KASTEN YARALAMA GİBİ SUÇ TİPLERİ DE DİKKATE ALINABİLİR

Dr. Şentürk, konuyla ilgili temel düzenleme olan bu madde hükmü uyarınca sağlanmak istenenin, bulaşıcı hastalığın oluşturduğu ya da oluşturabileceği tehlikenin önlenmesi olduğunu dile getirdi. Şentürk, “Koronavirüs taşıyıcısı olduğunu bilen ve karantinada olması gereken kişinin buna uymayarak bir başkasına virüsü bulaştırması halinde yapılacak değerlendirmede kasten öldürme, kasten yaralama gibi suç tipleri de dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

TCK 195. maddesi kapsamında belirtilen hususların, aynı zamanda 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32’inci maddesinde yer alan “Emre Aykırı Davranış” kabahat tanımına da uyduğunu ifade eden Dr. Candide Şentürk, “Karantina tedbirlerine uyulmaması halinde, fiil hem kabahat hem de TCK Madde 195’teki suçu teşkil edecektir. Kabahatler Kanunu’nun Madde 15/f.3 hükmünde ise ‘Bir fiil hem kabahat hem de suç olarak tanımlanmış ise sadece suçtan dolayı yaptırım uygulanabilir. Ancak, suçtan dolayı yaptırım uygulanamayan hallerde kabahat dolayısıyla yaptırım uygulanır’ denilmektedir. Bu itibarla anlatıldığı gibi bir durumda, TCK’nın 195’inci maddesi uygulanacaktır” dedi.

Candide Şentürk, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince 3 bin 180 liraya kadar idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılabileceğini söyledi. Ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkinse TCK 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılabileceğini kaydetti.

Dr. Şentürk, ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda  vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildiğini de hatırlattı. Buna uymayanlar hakkında da 282’nci maddesi gereğince 3 bin 180 liraya kadar idari para cezası verilebileceğini söyledi.

Bu önlemlerin tamamının insan sağlığı için olduğunun altını çizen Dr. Şentürk, kurallara uymanın hem koronavirüs salgınını kontrol altına almanın hem de toplum içinde yaşamanın birinci şartlarından olduğunu belirtmiş oldu.