EkonomiYaşam

Kara Cuma indirimleri ne zaman? Black Friday 2020 hangi tarihte?

Alışveriş tutkunları Kara Cuma indirimleri ne zaman? Black Friday 2020 hangi tarihte? gibi soruların cevabını merakla araştırıyor. Her yıl kasım ayında gerçekleşen Efsane Cuma için farklı marka ve sektörler hazırlıklarına başladı. Peki, birçok markanın indirim yaptığı Efsane Cuma ne zaman başlayacak?

Kara Cuma için meraklı bekleyiş sürüyor. Alışveriş tutkunları Kara Cuma indirimleri ne zaman? Black Friday 2020 hangi tarihte? gibi soruların cevabını merakla araştırıyor. Her yıl kasım ayında gerçekleşen Efsane Cuma için farklı marka ve sektörler hazırlıklarına başladı. Black Friday bu yıl 27 Kasım tarihine denk geliyor.

KARA CUMA 2020 NE ZAMAN?

Alışveriş tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği Efsane Cuma kasım ayının gelmesiyle merak konusu oldu. Her yıl milyonlarca vatandaşın sabırla beklediği bu özel gün, gerek teknoloji gerek giyim her konuda büyük indirimler gerçekleşiyor. Black Friday bu yıl 27 Kasım 2020 tarihine denk geliyor.

Ülkemizde de bu tarihlerde pek çok online satış sitesi ve kurumsal firma indirimler yapıyor.

BLACK FRİDAY NE DEMEK?

1932‘den bu yana yılbaşı alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar açık tutuyorlar. E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Black Friday satışları da internet üzerine taşındı.

BLACK FRİDAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Kara Cuma terimi, şimdi olduğundan daha farklı bir anlama sahipti. History.com’a göre, 1800’lerin sonlarında terimin ilk kaydedilen kullanımı finansal krizlere uygulandı.

Hikaye devam ederken, yatırımcılar Jay Gould ve Jim Fisk birlikte olabildiğince çok altın almak için birlikte çalıştılar, böylece fiyatı yükseltip inanılmaz karlarla satabildiler. 24 Eylül 1869’da, arsa çözüldü ve altın fiyatını ve borsa serbest düşüşe yol açtı.

Wall Street firmaları iflas etti, dış ticaret durdu ve buğday ve mısır hasadı fiyatları düştü.1980’lerde, perakendeciler, terimi tarihe çok daha olumlu bir yansımasının yolunu buldu. Bir yıl boyunca zararda faaliyette bulunduktan sonra, dükkanlar Şükran Günü’nü takip eden günde nihayet kâr elde edebilir. Senaryonun ne kadar gerçek olduğu belli değil, ama en popüler inanış bu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu