Genel

Kamu mesai saatlerinde değişime gidiliyor! Kamu mesai saatleri nasıl olacak?

Kamu çalışanların çalışma saatlerinde değişikliğe gidiliyor. 2020’den itibaren esnek çalışma modeline geçilmesi bekleniyor. Peki yeni çalışma saatleri nasıl olacak? Kaç saat çalışılacak? Esnek çalışma saati nasıl olacak? İşte, tüm detayları ile yeni çalışma sistemi…

Kamuda görev yapan personelin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda düzenlemeye gidildi. Kamu personeli çalışma saatlerine değişiklik ve esnekliklerin getirilmesini talep ediyordu. Verilen son karara göre bundan sonra mesai saatleri değiştirilecek ve esnek çalışma saatleri modeline geçilecek.

Yeni ekonomi programı kapsamında kamu personelinin çalışma şekli ve saatlerinde köklü değişimler yapılacak. Kamuda çalışan memurlara göre yeniden yapılandırılan programda çalışma saatleri ile ilgili bir çok yeniliğe gidilecek

Avrupa, ABD ve OECD ülkelerinde uygulama da olan esnek çalışma saatleri Türkiye’de de uygulanmaya başlayacak. Bu değişikliklerle birlikte kamuda çalışanların verimliliğin ve memnuniyetin artması hedefleniyor. Çalışanlar aileleri ile ilgilenip, sosyal aktivitelere katılabilecek ve bu durum iş hayatlarına da olumlu yansıyacak. Ayrıca mesai zorunluluğu olmayan çalışanlar evde de çalışabilecek. Her an mesai yapması gerekmeyen çalışanlar evlerinde çalışabilecek. Bunun için ev izni alacak.

ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ İLE İŞSİZLİK AZALACAK

İş gücünün uzaktan veya yakından izlemek için sistemler kuruluyor. Türk iş gücünü izleyecek ve değerlendirecek olan sistem, yeni sektörde uyum stratejisi de uygulayacak. Bunların yanında yeni gelen sistem ile meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme kursları da yer alacak. Bu çalışmalara destek İŞKUR’dan gelecek. Yarı zamanlı çalışanların çok olduğu sektörlere yönelik kursların sayısı arttırılacak. İstihdam olan iş yerlerine veya işleri yapanlara daha fazla teşvik verilecek. İş fırsatlarının çoğalması ve esnek çalışma saatleri ile işsizlik oranının düşmesi de hedeflerin arasında.

YENİ SİSTEME 2020’DE GEÇİLMESİ BEKLENİYOR

Yeni sistem ile kamu çalışanları esnek çalışma saatlerinde çalışabilecek. Bu çalışma modeli kullanılırken çalışanların hakları korunacak, ekonomik ve sosyal hakları ve istihdam edinebilirlikleri sağlanacak. Özel sektör içinde yeni sistem geliştirildi. Özel sektörün iş gücü isteği hemen karşılanacak. İşsiz kalanların veya iş isteyenlerin iş bulmaları kolaylaştırılacak. Mezun olanlar için iş bulma kolaylaştırılırken özel gruplara karşı da yaptırımlar yapılacak.

Yeni sisteme 2020 yılbaşı itibariyle geçilmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı