Ekonomi

Kamu İşçilerine Verilecek Olan İkramiye Tutarı Belli Oldu

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile kamu işçilerine ödenecek olan ikramiye tarihleri belli oldu. Bu bağlamda işçilere Kurban Bayramından önce ikramiye ödenecek. Bunun yanı sıra ödenecek olan ikramiye tutarları belli oldu.

Kamu işçilerine ilave tediye ödenmesine ilişkin karar bugün Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Bu bağlamda her yıl 52 günlük ikramiye alan kamu işçileri, bu ödemeleri 13 ‘er günlük taksitlerle toplam 4 defa da alıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında 6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere ilave tediyelerin ödeneceği tarihler belirtildi. Karara göre dördüncü taksit ödemesi 14 Aralık 2020 günü hesaplara yatırılacak.

BAYRAMDAN ÖNCE ÖDEME

Ancak yakın zamanda üçüncü taksit ödemesi yapılacak. Bu ödemeler ise 27 Temmuz’da yani Bayramdan önce yapılacak.

İlave tediye ödeme tarihlerinin belirlenmesinin ardından işçiler, tediye miktarının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Tediye maaşa göre hesaplanır ve vergi kesintileri sonrası işçilerin alacağı ikramiye yatırılır.

İKRAMİYE TUTARLARI BELLİ OLDU

Bu ikramiyelerden vergi kesintisi de yapılmaktadır. Bu vergi kesintisine ilişkin yüzde 13 SGK işçi primi, yüzde 1 oranında işçi işsizlik primi, yüzde 15-20 gelir vergisi kesintisi yapılır. Bu tutar 203,76 lira seviyesinde bulunuyor.

Yapılacak olan ikramiye ödemeleri ise şöyle oldu:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu