Ekonomi

Kamu bankası kredisi ile otomobil alacaklar dikkat: Kapsamdan çıkarıldı!

Normalleşme dönemi ile beraber kamu bankaları vatandaşlara uygun finansmanlı taşıt kredisi sağlayacaklarını açıkladılar. Anlaşmalı olduğu otomobil firmaları için kredi sağlayan bankalar sürpriz bide değişikliğe gitti. Bankaların kredi şartlarına aykırı hareket eden 6 otomobil markası kapsamdan çıkarıldı.

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası Ziraaf Bankası, Vakıfbank ve Halkbankası çeşitli destek kredileri ile vatandaşın yanında oldu. Bu kapsamda kamu bankaları vatandaşlara düşük finansmanlı taşıt kredisi vereceklerini açıkladılar. Sıfır ve ikinci el araçlar için kredi sağlayan bankalar sürpriz bide değişikliğe gitti. Üç bankadan yapılan ortak açıklama ile bankaların kredi şartlarına aykırı hareket eden Fiat, Renault, Toyota, Honda, Hyundai ve Ford markaları kredi kapsamından çıkarıldı.

İşte Kamu Bankalarının konu ile ilgili ortak açıklaması:

“Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Ülkemizin ihracatının lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımı için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019’dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürünü müşterilerimize sunulmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiş, anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.

Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.
Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu