Genel

Kaliteli Erken Hasat Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Erken hasat zeytinyağının faydaları açıklandıkça, tüketiciler olarak herkes bu noktada arayışa girmeye başladı. Tüketiciler erken hasat zeytinyağı nedir?, Kaliteli erken hasat zeytinyağına nasıl ulaşılır? Gibi çok sayıda soru sorarak bu konu hakkında meraklarını gidermeye çalışıyor. Hazırladığımız Kaliteli erken hasat zeytinyağı nasıl anlaşılır? Makalemizle birlikte tüm bu sorulara cevap bulabileceksiniz. İşte detaylar…

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir? 

Erken hasat zeytinyağı, zeytinlerin henüz hamken, yani yeşilken toplanılması ve bunların yağının ayrıştırılması sonucunda üretilmektedir. Zeytin bilindiği üzere ilk olarak yeşil olup, ardından git gide koyulaşarak siyaha dönmektedir. Bu noktada hem siyah zeytinin, hem de yeşil zeytinin yağı ayrıştırılabilmektedir. Erken hasat zeytinyağı olabilmesi için, zeytinin yeşilken toplanılması ve 4 saatlik süre içerisinde üretim bandına alınması gerekir. 

Günümüzde zeytinyağları arasında en sık tercih edilen yağ olan; naturel erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı, içerdiği polifenoller ve antioksidanlar açısından en zengin yağdır. Zeytinlerin yeşilken toplandığı, 4 saat içerisinde üretim bandına alındığı üretim sürecinde; genellikle kontinü yöntemi kullanılır. Bu yöntem, kimyasal olmadan üretimin gerçekleşmesini sağlamaktadır. 0,4 ila 0,6 dizyem aralığına sahip olan erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı; yemeklerde, doğrudan tüketimde, salatalarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Prof. Dr. Canan Karatay ve yine birçok bilim insanının yaptığı açıklamalarda, bu zeytinyağının kalitesi açık bir şekilde belirtilmiş ve hangi yaşta olunursa olunsun, her gün tüketilmesinin sağlığa inanılmaz faydalar sağladığı belirtilmiştir.

Erken hasat yöntemiyle üretilen bir diğer zeytinyağı ise naturel birinci zeytinyağıdır. Bu yağ da; dizyem aralığı açısından soğuk sıkım zeytinyağına kıyasla yüksektir. Daha çok yemekler ve kızartmalarda tercih edilmekte olup, doğrudan tüketime uygun değildir. 

Erken Hasat Zeytinyağı Ne Gibi Faydalar Sağlar? 

Erken hasat zeytinyağının, olgun hasat zeytinyağına kıyasla birçok farkı bulunmaktadır. Aslında bu farkları, yeşil zeytin – siyah zeytin arasındaki farklar olarak da değerlendirilebilir. Bu başlık altında, erken hasat zeytinyağının ne gibi faydalar sağladığını detaylı bir şekilde görebilirsiniz: İşte sağladığı faydalar…

Karaciğeri Temizler 

İnsan vücudunu temizlemekle görevli organımız karaciğer, kuşkusuz en değerli organlardan birisidir. Kendisi vücudu temizlerken, kendi kendini temizleme noktasında takviyelere ihtiyaç duyabilir. Bu anlamda ilk imdadına koşan tüketim malzemesi erken hasat zeytinyağı olacaktır. Karaciğerin fonksiyonunun artmasını sağlar ve böylelikle vücudumuza giren toksinler daha iyi bir şekilde temizlenir.

Sindirim Sistemini Düzenler 

Erken hasat zeytinyağı, içerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde vücuda eşsiz faydalar sağlamaktadır. Bu antioksidanların en fazla fayda sağladığı sistem ise sindirim sistemidir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayıp, sindirimin her aşamasını hızlandıran antioksidanlar, metabolizmayı da hızlandırır. Her gün 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmek, hatta güne böyle başlamak; gün boyunca rahat bir sindirim süreci geçirilmesini sağlar.

Kemikleri Güçlendirir

Erken hasat zeytinyağı, bilindiği üzere yeşil zeytinden üretilmektedir. Zeytinde de bol miktarda kalsiyum bulunur. Bu anlamda kemiğe fayda sağlaması ise kalsiyum sayesinde olur. Çünkü kalsiyum, kemiklerin yapı taşıdır. Tabi sadece kalsiyumla değil, bunun yanı sıra mineral bakımından da zengin olmasıyla 2 kat güç sağlar.

Cilt ve Saçı Korur 

Erken hasat zeytinyağı, cildi ve saçı korumakla görevlidir. Özellikle Akdeniz bölgesinde sıklıkla zeytinyağı tüketen insanlara bakıldığında cilt bakımından yaşlarını göstermedikleri görülmektedir. İçerdiği antioksidanlar, cildin yaşlanmasını geciktirmektedir. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen kırışıklık ve sarkma problemleri zeytinyağı sayesinde çok geç yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Özellikle kadınların bu anlamda tüketmesi tavsiye edilir. Çünkü makyaj malzemelerine karşı cildi kimyasallara karşı korumaktadır.

Erken hasat zeytinyağı sadece cildi korumakla değil, aynı zamanda saçı korumakla da yükümlüdür. Saç köklerini güçlendirir ve bu sayede kırılma, dökülme, beyazlama sorunlarını geciktirir. Bu problemleri yaşayan kişiler zeytinyağı tüketmeye başlarlarsa; oldukça azalacağını görebilir.

Zihni Geliştirir 

Zeytinyağı bunlarla birlikte zihni de geliştirmektedir. Her sabah tüketilmesi durumunda düşünme gücünü artıran zeytinyağı; Alzheimer ve Parkinson gibi beyin rahatsızlıklarının yaşanmasına da engel olmaktadır. Bunun için özellikle yaşlı kişilerin her sabah tüketmeleri önerilmektedir.

Stresi Azaltır 

Her sabah düzenli olarak erken hasat zeytinyağı tüketmek, müthiş bir enerji sağlayacaktır. Bu da stresi ve yorgunluğu ortadan kaldıracaktır. Zeytinyağıyla birlikte zeytin de tüketirseniz, vücudunuzun gün boyunca ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sabahtan eksiksiz bir şekilde almış olursunuz.

Bunların yanı sıra kalp sağlığına fayda sağlayan, kanser, kolestrol, diyabet gibi rahatsızlıklara kale niteliği gören ve bu rahatsızlıkların yaşanmasını engelleyen; yaşanmaya başlamışsa etkilerini azaltan erken hasat zeytinyağı kan basıncını düzenler ve normal seviyede olmasını sağlar.

Kaliteli Erken Hasat Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? 

Kaliteli erken hasat zeytinyağını anlayabilmek için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemler tat testi, koku testi ve laboratuvar analizidir. Peki bu yöntemlerle kaliteli erken hasat zeytinyağı nasıl anlaşılır? 

Koku Testiyle Zeytinyağının Kalitesini Anlama

Doğal ve kaliteli zeytinyağını anlamak için ilk uygulamanız gereken test koku testidir. Zeytinyağını satın almışsanız direkt olarak kapağını açın, eğer almamışsanız satıcıya koku testi yapacağınızı söyleyin. Zeytinyağının kapağını açar açmaz burnunuzdan derin bir nefes alın. Eğer aldığınız koku, taze sulanmış çimen kokusu, zeytin kokusu, çiçek kokusu, ferah ot kokusu, çağla – badem kokusu tarzı bir kokuysa zeytinyağı doğaldır. Fakat aldığınız koku bunun tam tersine boya tarzı kimyasal kokusuysa zeytinyağı doğal ve kaliteli değildir.

Tat Testiyle Zeytinyağının Kalitesini Anlama

Erken hasat zeytinyağının kalitesini anlamak için bir diğer yöntem tat testidir. Zeytinyağını tattığınızda genizde ve dilde yakarlık hissiyatı uyandırıp, acı bir tat bırakmalıdır. Çünkü bilindiği üzere zeytinyağı asitli bir tüketim ürünüdür. Eğer zeytinyağını tattığınızda böyle bir durumla karşılaşmamışsanız, su gibi akıp gitmişse ve hiçbir etki bırakmamışsa bu durumda zeytinyağı organik ve kaliteli bir zeytinyağı değildir. 

Laboratuvar Testiyle Zeytinyağının Kalitesini Anlama 

Zeytinyağının doğal ve kaliteli olup olmadığını %100 netlikle öğrenmek istiyorsanız laboratuvar testi yöntemini kullanmalısınız. Laboratuvar testi yapılırken zeytinyağı onlarca farklı kritere göre test edilip, doğallığı, kalite seviyesi ve daha birçok detayı oranlanmaktadır. Firmalar genel olarak laboratuvar analizi yaptırıp bunu zeytinyağıyla birlikte sunmaktadır. Fakat emin olamıyorsanız, siz de laboratuvara gönderebilirsiniz.

Kaliteli Erken Hasat Zeytinyağı Nereden Alınır? 

Erken hasat zeytinyağı kategorisinde naturel birinci zeytinyağı ve erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı ürünlerinin olduğunu belirtmiştik. Bu ürünler günümüzde Burhaniye / Pelitköy’de İyi Tarım uygulamalarına uygun bir şekilde bakımları gerçekleştirilen zeytinliklerden alınan zeytinlerle Öz Köyüm tarafından sadece kalite odaklı üretilmektedir.

Öz Köyüm, zeytini yetiştirme ve bununla birlikte üretim aşamasında hiçbir şekilde kimyasal kullanmadığı için, yapılan testlerde zeytinyağının kalite oranı sabit olarak %100’dür. Bu noktada önerimiz bu firmadan yana olacaktır.

Ayrıca Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı kategorisinde 2 uluslararası ödüle sahip olan bu firma 63 yıldır sektörde hizmet verdiği için en güvenilir firmalardan biridir. Aldığı ödüllerin biri 2018 yılında düzenlenen 11. Uluslararası Zeytinyağı yarışmasından, diğeri ise yine aynı yıl düzenlenen Uluslararası Lezzet Ödülü Zeytinyağı Kategorisinden elde edilmiştir. 63 yılın getirdiği tecrübeyle, %100 doğal, organik ve kaliteli üretim yapan Öz Köyüm’den ister naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı, isterseniz de naturel birinci zeytinyağı temin edebilirsiniz.