Gündem

Kahreden haber geldi! Keşif uçağı düştü! 7 şehidimiz var

Van'dan son dakika kahreden haber geldi. Van'ın Gevaş ilçesin yakınlarında dün gece 22.45'te keşif uçağı düştü. Düşen uçakta bulunan 2'si pilot 7 emniyet mensubu şehit oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'yi yasa boğan haberi duyurdu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’ın Gevaş ilçesi yakınlarında dün gece 22.45’te keşif uçağının düştüğünü duyurdu. Düşen uçakta bulunan 2’si pilot, toplam 7 emniyet mensubu şehit oldu. Son dakika gelen bu haber Türkiye’yi yasa boğdu. Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “Ekiplerimiz Artos Dağı’nın 2 bin 200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını ve 2’si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bize bildirdiler.” dedi.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE;

“Pazartesi gününden itibaren Van ve Hakkari’de keşif ve gözetleme göreviyle bulunan 2015 model insanlı keşif uçağı olarak envanterimize kayıtlı olan uçağımız 15 Temmuz saat 18.35 sularında yeniden keşif ve gözetleme yapabilme teminen Van Ferit Melen Havalimanından kalkmıştır. İçerisinde 2’si pilot arkadaşımız olmak üzere toplam 5 personelle birlikte 7 emniyet mensubumuz bulunmaktaydı. Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu ifade etti. Sonra 22.45 civarında da hem radar hem de iletişim tespiti tamamen kesildi.”

EGM’NİN AÇIKLAMASI;

Emniyet Genel Müdürlüğü, Artos dağına çarpan uçakta bulunan 7 kişinin şehit olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada, “15.07.2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif uçağı Hakkari ve Van illerinin keşif ve gözetlemeye yönelik yaptığı çalışmalarda görev almak üzere Van Ferit Melen Havalimanından görev bölgesine intikal için 15.07.2020 saat 18.34’te havalanmış, görevini tamamladıktan sonra Van Ferit Melen havalimanı ile alçalış için irtibata geçmesinin ardından saat 22.45 itibariyle Van Ferit Melen havalimanı kontrol sahası içerisinde Radar ve Telsiz Teması kaybedilmiştir. İnsanlı Keşif Uçağımız Artos Dağına çarparak kırıma uğramış kaza sonucu emniyet personeli 7 kahraman arkadaşımız şehit olmuştur” ifadeleri yer aldı.

ŞEHİT CENAZELERİ HELİKOPTERLE TAŞINDI

Kırıma uğrayan Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı keşif uçağında şehit olan emniyet mensubu 2 pilot ve 5 personelin cenazeleri, helikopterle olay yerinden alınarak Van’daki hastaneye getirildi. Hastanede işlemlerinin tamamlanmasının ardından şehit polis memurlarının naaşları Van’da düzenlenecek törenin ardından memleketlerine uğurlanacak.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu