EkonomiGündem

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa dikkat: Ekimde başalayacak!

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa illerinde yeni bir karar alındı. 6 Şubat tarihinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremden etkilenen 11 ilde alınan karar duyuruldu. Söz konusu illerde borç yapılandırması ekim ayından itibaren başlayacak.

EKİM AYINDAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Deprem bölgesi ilan edilen 11 ilde ekim ayından itibaren borç yapılandırması başlayacak. Depremzede vatandaşların mağdur olmaması için deprem bölgesinde ayrı bir takvim süreci işliyor. Bu kapsamda, deprem bölgesindeki 11 ilde borç yapılandırılması ekimde başlayacak.

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, deprem bölgesindeki vatandaşların borç yapılandırma başvurularıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Deprem bölgesindeki vatandaşlarımız, mükelleflerimiz, şirketlerimiz 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile ilgili başvurularını Türkiye’nin diğer bölgelerinden bağımsız olarak ekim ayının sonuna kadar yapmaları, ilk taksit ödemelerini de kasım ayında gerçekleştirmeleri gerekiyor.”

48 AY VADE İMKANI SUNULUYOR

Vergi ve prim borçları ile adli ve idari para cezaları yapılandırma kapsamında yer alıyor. Tolu, yapılandırma yapıldığı takdirde özellikle kesinleşmiş borçlardaki işleyen faizlerin tamamen ortadan kaldırıldığını ve bunun yerine düşük oranda bir faiz hesaplandığını aktardı.

Yapılandırılan borçlar için ödeme kolaylığı da sağlanıyor. Düzenlemeyle borç yapılandırmasında ilk defa 48 ay vade imkanı da sunuluyor.