Gündem

Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı!

Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede dün öğle saatlerinde hayatını kaybeden eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı. Topbaş için Beyoğlu Belediyesi önünde tören düzenlendi. Topbaş’ın cenazesi, yapılan duaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne götürüldü.
İBB’de düzenlenen tören ardından Kadir Topbaş’ın cenazesi Fatih Camii’ne getirildi. Topbaş’ın öğle vakti kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor.

16 KASIM’DAN BERİ KORONAVİRÜS TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

2004-2017 arasında üç dönem boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan ve görevinden tartışmalı şekilde 2017’de istifa eden Kadir Topbaş, 16 Kasım’dan beri Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede 13 Şubat’ta hayatını kaybetti.

Kadir Topbaş için ilk tören 1999-2003 yılları arasında başkanlığını yaptığı Beyoğlu Belediyesi’nde düzenlendi. Topbaş’ın cenazesi daha sonra, 13 yıl boyunca yönettiği İBB’nin Saraçhane’deki Başkanlık Binası’na getirildi. İBB binasına Kadir Topbaş’ın fotoğrafları asıldı. Topbaş için başkanlık binasının önünde kurulan çadırda tören düzenlendi.

Törende, Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş, çocukları Kübra Kavurmacı, Hüseyin ve Ömer Topbaş ile akrabaları taziyeleri kabul etti. Törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP’li ve CHP’li milletvekilleri, eski ve yeni İBB üst düzey yöneticileri katıldı.

“ESERLERİNE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Yapacakları eserlere Kadir Topbaş ismini vereceklerini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Eserlerine sonuna kadar sahip çıkacağız. Biz kendisiyle Kasımpaşa’da Beyoğlu’nda dolaşırken, çocukluğundan hatıraları paylaşırdı. Biz de Beyoğlu’nda onu sevenler olarak, burada bıraktığı hatıralara sonuna kadar sahip çıkacağız. İsminin yaşaması için bu dönemde yapacağımız eserlere Kadir Topbaş ismini de vermeyi uygun görüyoruz. Allah rahmet eylesin. İstanbul’un, Beyoğlu’nun Kadir abisi olacak. Biz onu öyle hatırlayacağız” dedi.