Uzun süreli birlikteliğin formülü nedir? Sağlıklı ilişki nasıl olmalı?

Sevgilinizle geçirdiğiniz zaman kadar zamanı nasıl kullandığınızın da önemi var. Sevmek ve sevilmek bir ilişki için yeterli mi? Sürekli birlikte vakit geçirmek gerçekten yararlı mı? Uzun ve sağlıklı bir ilişkiye adım atmak istiyorsanız bu yazıdan ufak tüyoları ilişkinize uygulayabilirsiniz.

Uzun süreli birlikteliğin formülü nedir? Sağlıklı ilişki nasıl olmalı?

Sürekli birlikte vakit geçiren çiftler bir süre sonra iletişim kurmakta güçlük çekiyorlar. Peki neden? Nedeni oldukça basit, her şeyini bildiğiniz birisiyle ne konuşabilirsiniz? Farklı konu bulmak oldukça zorlaşıyor değil mi?

Ayrı geçirdiğiniz vakitler sevgilinizle ya da eşinizle konuşacak konularınızın birikmesini sağlayacağı için ilişkinizdeki iletişimi kuvvetlendirecek, böylece hayal ettiğiniz sağlıklı ve uzun ilişkiniz hayallerde kalmayacak.

Çiftler birbirleriyle uyumlu olsa bile farklı bireyler olduklarını bazen unuturlar. Her ne kadar birbiriniz için yaratıldığınızı düşünseniz de farklı ilgi alanlarınız, hobileriniz ve hayalleriniz olabilir.

Bunları gerçekleştirebilmek için zaman zaman sevdiğiniz kişiden ayrı kalmak, sizin ve partnerinizin hem birey olarak sağlıklı adımlar atabilmesi hem de ilişkinin seyrine olumlu yön verilebilmesi açısından önemlidir. Sağlıklı ve uzun ilişkinin sırrı ayrı kalmak…

İlişki, iki bireyin birlikte paylaşım içinde bulunması demektir. Yani öncelikle birey olduğunuzu unutmamanız gerekir. Birey olmak demek; tek başına bir şey yapmaktan mutlu olmanız, kendi fikirlerinizin, hayallerinizin olması demektir.

Sağlıklı ve uzun ilişkinin sırrını çözmek istiyorsanız öncelikle birey olmanız gerek ki, ben yerine biz oldukça mutluluktan uzaklaşmaya başlamayın. İlgili olmak demek sürekli iletişim halinde olup karşı tarafı boğmak demek değildir. Sağlıklı ve uzun ilişki için hem kendinizin hem de karşı tarafın duygusal ihtiyaçlarını düşünmeniz gerekir.

Kendinize zaman ayırın ve karşı tarafın da kendisine zaman ayırmasına fırsat verin. Bu zaman sizi birbirinizden koparmayacak aksine sağlıklı ve uzun ilişkinin adımlarından birini atmış olacaksınız. 

Eşiniz ya da sevgiliniz aynı zamanda çok iyi arkadaşınız olabilir, her şeyi birlikte yapmak iki tarafa da büyük keyif veriyor olabilir ancak… 

İlişkiyi sağlıklı ve uzun soluklu yaşamak istiyorsanız ayrı vakit geçirin. Şuan birlikte yapmaktan keyif aldığınız şeyler zamanla daha az keyif verir hale gelebilir. Bu aşamaya gelmeden, haftanın belirli günlerinde ayrı ayrı hoşunuza giden aktiviteleri yapmak ya da arkadaşlarınızla görüşmek için birbirinize mutlaka fırsat verin.

Böylece hem arkadaşlarınızla hem de partnerinizle sağlıklı ve uzun ilişki kurmuş olacaksınız. Bir taşla iki kuş… Üstelik hiç de zor değil. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 00:10
YORUM EKLE