Sarılarak Uyumanın 9 Faydası. Eğer sevgilinizle birlikte uyursanız...

Yalnız başınayken uykuya dalmaya çalışmak gün boyunca yaşadıklarımızı düşünmek, ertesi günün planını yapmak gibi düşüncülerin peşimizi bırakmamasına neden olabiliyor. Peki sevdiğiniz kişiyle uyurken de aynısı geçerli mi? Büyük ihtimalle hayır! İşte sevgilinizle birlikte uyumanın faydaları...

Sarılarak Uyumanın 9 Faydası. Eğer sevgilinizle birlikte uyursanız...


1. Daha kolay uykuya dalmamızı sağlar
Yalnız başımıza uyumaya çalışırken düşünceler etrafında dönüp durmaya başlarız. Zihnimiz açıldıkça uykumuz da açılır. Ancak, sevdiğimiz biriyle uyumak, etrafımızdaki güvenlik ve sakinlik hissi nedeniyle beynimizin tüm kaygılardan derhal ayrılmasına olanak tanıdığı kanıtlanmıştır. Bu sayede daha hızlı uykuya dalabiliriz.

2. Stresi azaltır
Yatağı sevdiğimiz biriyle paylaştığımızda strese bağlı kortizon hormonu seviyemiz düşer. Aşk, ulaşabildiğimiz noktadaysa, özellikle beraber uyuduğumuzda endişeyi azaltan oksitosin hormonunu salgılamamızı sağlar. Daha doğal bir dille ifade etmem gerekirse; sevdiğimiz, aşık olduğunuz kişi muhtemelen hayattaki önceliklerimizden biridir ve o yanımızdayken, onunla huzurlu bir şekilde sarılıp uyurken diğer her şey arka planda kalır. Tamamlandığımızı hissettiğimiz biriyle uyurken geriye strese sebep olacak çok az şey kalır.

3. Ağrılarımız azalır
Yapılan araştırmaların bir diğer sonucu ise şunu gösteriyor; yatağımızı sevdiğimiz kişiyle paylaşırken stresle birlikte ağrıları hissetmemize sebep olan hormonlar da azalır. Sevdiğimiz insanın sıcak bedeni bizi fiziksel olarak rahatlatır, bu da ağrıyı daha az hissetmemize sebep olur. Bir yerimizin ağrıdığını hissettiğimizde ilaçlara sığınıp bir köşeye sinmek yerine sevdiğimize sarılıp rahatlamayı deneyebiliriz.

4. Mutlu hissederiz
Sevdiğinizin yanında uyurken güvende ve mutlu hissetmeniz, uyandığınızda ve günün devamında da etkisini sürdürecektir. Birçok hastalığın kaynağının üzüntü ve stres olduğunu bildiğimiz gibi enerji dolu ve sağlıklı bir günün kaynağının da mutlu bir uyku olduğunu bilebiliriz.

5. Vücut ısısı dengelenir
Biliriz ki uyuduğumuzda vücut sıcaklığımız düşer. Uyku halinde yorganın üzerimizdeki kontrolünü sağlayamayız belki ve uyku kalitemiz üşüdüğümüz için düşebilir. Yatağı sevdiğiniz biriyle paylaşırken ise bu durum biraz değişir. Uykuda olsak bile yanımızdaki kişinin varlığı bilinçaltımızda yer edinmiştir. Uyurken vücutlarımızın birbirine değmesi, küçük bir sarılma ya da belki kolları ve bacakları birbirine dolamak ısınmanız için yeterli olacaktır. Vücut ısımızın birbirini dengeliyor olması da bize sevginin ve birlikteliğin bir başka güzel yanını gösterir.

6. Grip olmazsınız
Yatakta düzenli yakınlığı olan çiftlerin bağışık sistemlerinin daha güçlü olduğu da bir başka araştırmanın sonucu. Birlikte uyuyan çiftlerin grip veya soğuk algınlığı ile savaşma şansları daha yüksektir, çünkü vücutlarını daha sağlıklı hale getiren daha fazla antikor salmaktadırlar. Antikor ise bağışıklık sistemini güçlendiren bir hormondur.

7. Partnerimizle uyumumuz artar
Sevdiğimiz kişiyle aynı yatakta uyumaya başladığımızdan bir süre sonra aynı anda uykuya dalıp aynı anda uyanmaya başlarız. Bu da birbirimizin sosyal zamanlayıcısı olduğumuzu gösterir.

8. Yaşlanmayı geciktirir
Sevdiğimiz biriyle bir yatağı paylaşmak, düzenli bir şekilde yakınlaşmak yaşlanmayı durduruyormuş. Bunu açıklayan şeylerden biri mutluluk hormonunun artması ve diğeri stres seviyesinin azalmış olması. Mutlu bir insanın daha genç göstermesi pek de şaşıracağımız bir durum olmasa gerek…

9. Fiziksel yakınlık partnerimizle ilişkimizi güçlendirir
Fiziksel yakınlığımız ruhen olan yakınlığımızı daha da güçlendirecek bir etkiye sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 21:37
YORUM EKLE