Neden Cinsel İçerikli Rüyalar Görüyoruz ?

Yapılan araştırma oranlarına göre erkeklerin % 93’ünün, kadınların ise % 86’sının hayatlarında en az bir defa erotik içerikli rüya görüyor.Kimileri daha sık bu tarz rüyalar görürken, kimileri ise ayda yılda bir defa görüyor. Bu rüyaların sebebi ne? Uyku pozisyonuyla rüyalarımızın bir bağlantısı var mı ?

Kadın ve Erkek 29.07.2019, 14:29
Neden Cinsel İçerikli Rüyalar Görüyoruz ?

Bu konuyla ilgili yapılan araştırmaların sonuçları bir hayli şaşırtıcı. Hong Kong’ta yapılan ve 670 üniversite öğrencisinin katıldığı bir ankette, gençlere cinsel içerikli rüyalar görüp görmedikleri, görüyorlarsa hangi sıklıkta olduğu soruldu. Bu soruların yanı sıra katılımcılardan genel uyku pozisyonları hakkında da bilgiler istendi. 670 katılımcıdan % 66’sının kadın % 34’ünün erkek.Anket sonuçları ise oldukça şaşırtıcıydı.

Ankete katılanların % 72’lik kısmı yan yattığını, yüzde % 23 sırt üstü, % 5’i ise yüz üstü uyuduğunu söyledi. Şaşırtıcı olan kısım ise yüz üstü uyuduğunu söyleyen katılımcıların, erotik rüya görme sıklığının diğerlerinden daha fazla olmasıydı.Uzmanlar, yüz üstü yatan kişilerin diğerlerine oranla daha sık cinsel içerikli rüya görmesinin birkaç sebebi olabileceğini söylüyor. Bu sebepler; uyku sırasında göğüs kafesinde oluşan baskı ve nefes alıp verirken yaşanan zorlanma hissi olarak belirtiliyor. Yaşanan bu baskı ve zorlanma hissi ise kişilerin beynine cinsellikle ilgili sinyaller veriyor ve bu duygular rüyalara taşınıyor.

Yapılan bir başka araştırmada ise sol tarafa dönük şekilde yan yatanların daha sık kabus gördüğü sonucuna ulaşıldı. Sağ tarafa dönük halde uyuyanlar ise sabahları daha huzurlu ve zinde bir şekilde uyanıyor.Öte yandan uyuduğumuz ortam da rüyalarımızı etkiliyor. Uzmanlar, insanların uyurken bulundukları ortamla bağlantılarını kesmediğini bu sebeple de ortamın uykuyu ve rüyaları etkilediğini söylüyor.

Yorumlar (0)