Cinsel İlişkiye Girmeyi Bıraktığınızda Vücudumuzda Neler Değişir?

Cinsel ilişki eksikliği insanın psikolojisinde ve bedeninde zincirleme bir etki yaratıyor. Uzun bir süre boyunca cinsel bir ilişkiye girmemek vücutta çok büyük zararlar oluşturabiliyor.Peki, cinsel ilişkiye girmeyi bıraktığınızda vücudunuzda neler değişir?

Kadın ve Erkek 18.10.2018, 00:08 12.10.2019, 00:13
Cinsel İlişkiye Girmeyi Bıraktığınızda Vücudumuzda Neler Değişir?

Uzun süre ilişkiye girmediğiniz zaman, cinsel dürtünüz gitgide azalır ve cinsel isteksizlik başlar.
Araştırmalara göre, cinsel birliktelik bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesiyle, enfeksiyon kapma ve hasta olma riskiniz azalıyor.
Zamanla, vücudunuzda salgılanan östrojen hormon miktarı azalmaya başlıyor. Yapılan bir araştırmada 20-30 yaş aralığındaki kadınlarla 60’lı yaşlarındaki kadınların östrojen miktarı karşılaştırıldığında, cinsel hayatı olmayan 60’lı yaşlarındaki kadınların vücudundaki östrojen miktarının neredeyse yok denecek kadar az olduğuna rastlanmıştır.
Sağlıklı ve aktif bir seks hayatının kardiyovasküler sağlığınıza katkısı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Düzenli olarak sevişmenin hormonal artışlar sayesinde, kalp sağlığına olumlu etkisi vardır.

Sevdiğiniz biri ile birliktelik yaşadığınızda vücudunuzda salgılanan oksitosin hormonu sayesinde daha iyi hissedersininiz ve modunuz daha yüksek olur. Fakat bu hormonun eksikliği sizin modunuzun düşmesine sebep olabilir ve hatta belki de depresyona girebilirsiniz.
Düzenli bir cinsel hayatı olanların, regl sancılarının azaldığı görülmüştür. Bunun sebebi de uterusun bir kas olması ve kasların çalışmasıyla birlikte kanın vücuttan atılması kolaylaştığı için, kadınların daha az regl sancısı çekmesine yardımcı olur.
Düzenli cinsel hayatınızın olmamasının kötü etkileri kadar bazı iyi yanları da vardır. Uzmanların söylediğine göre en büyük zararlarından biri genellikle cinsel birlikteliğin idrar yolu iltihabına sebep olduğu görülmüştür.
Hayatınızdaki seks eksikliği zaman içerisinde vajina duvarlarınızın incelmesine sebep olabilir.
Uzmanların açıklamalarına göre bir kadın stresliyken vücudunda oluşan hormonal değişiklikler kimyasal bir reaksiyona sebep olarak östrojen hormonunun azalmasına ve cinsel dürtünün düşmesine sebep oluyor. Bu bakımdan düzenli bir cinsel hayatla birlikte stresinizi kontrol altında tutmanız sizin için daha kolay olacaktır.

Yorumlar (0)