Aşkın Türlü Türlü Hali Var. Psikologlara Göre Aşkın 7 Türü. Siz hangi tür aşıksınız?

Vakti zamanında, taa 1980'lerde Amerikalı Psikolog Robert Sternberg duygusal yatkınlık, tutku ve bağlılığı içeren 3 bileşenli bir aşk üçgeni ortaya çıkardı. Kendi teorisi yönünde 7 tür aşktan söz etti. İşte aşkın 7 türü...

Aşkın Türlü Türlü Hali Var.  Psikologlara Göre Aşkın 7 Türü. Siz hangi tür aşıksınız?

Delicesine aşık olmak

Bu tür aşk, çiftlerin birbirlerini hiç tanımadan ancak karşılıklı olarak birbirlerine delicesine aşık oldukları dönemdir. Böyle bir ilişki yaşayan iki kişi genellikle ortak bir şeyleri olup olmadıklarına dair en ufak bir fikre sahip değildirler fakat yine de birlikte yaşamaya devam ederler.

Hoşlanma/beğenme

Bu aşk türünde, kişiler birbirleri ile hayata bakış açılarını ve hislerini paylaşarak ortak bir samimiyet kurarlar. Fakat burada önemli olan nokta ise karşılıklı olarak sadece, bir hoşlantı ve beğenme dürtüsü yaşarlar. Bu durumu Psikologlar, böyle bir samimiyetin tutku ve bağımlılık olmadan aşktan daha çok, arkadaşlığa yol açacağına inanırlar

Tutkusuz aşk

Bu türde bir aşk yaşayan çiftler, aralarında samimiyet ve tutku olmadan sadece bir bağlılığa sahiptirler. Bu tür bir ilişki, yaşanan büyük bir aşktan sonra ortaya çıkabilir. Tutkusuz boş bir aşkı deneyimleyen  insanlar zamanla değişebilir ve kişiye tutku duygusunu da katar.

Aptal aşk

Bu aşk türünde birçok çift, birbirlerine bağlılık ve tutku içerisindedir. Geleneklere göre evlenmeyi severler ve ev içerisinde ortak paylaşımlarda bulunmaya hazırdırlar. Psikologlar bu tür çiftlerin uzun süre birlikte yaşayabileceğini düşünürler, fakat mutluluklarının göreceli olduğunu söylerler.

Romantik aşk

Bu tür aşk yaşayanların ilişkilerinde, tutku ve samimiyet yer alır. Çiftler birbirlerinden asla çekinmezler ve her zaman rahat hissederler. Ancak birbirlerine karşı ciddi emirlerde  bulunmaya hazır değildirler ve evlilik düzeyine ulaşamazlar.

Tamamlayıcı aşk

Tamamlayıcı aşk, bağlılık ve samimiyetten oluşan bir aşk türüdür. Çiftler arasındaki gerçek bağ, arkadaşlıktan çok daha güçlüdür. Fakat bu tür bir aşk karmaşıklığa yol açabilir çünkü ortaya tutkusuz bir ilişki çıkar. Psikologlar bu ilişki türünü, uzun yıllardan beri tanışan veya evli olan çiftlerin sonradan yaşadığı bir durum olarak değerlendiriyor.

Mükemmel aşk

Bu aşk yukarıda bahsettiğimiz kurala göre 3 bileşenden oluşur: Tutku, duygusal yakınlık ve bağlılık. Tabii ki, çiftler bu  bileşenleri eşit olarak hissedemeyebilir fakat burada önemli olan, 3 bileşenin de bu türde yer almasıdır. Bu tür ilişkiler günümüzde nadir olarak görülebilir ancak çiftler bunu inşa etmeyi başarırsa aralarında mükemmel bir aşk ve gerçek sevgi oluşacaktır. Psikologlara göre böyle çiftler uzun süre birlikte yaşayabilir ve evliliklerini yürütebilirler.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 22:29
YORUM EKLE