Gündem

Kademeli normalleşme nasıl olacak? Kritik toplantı başladı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında vaka sayılarının artması üzerine koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla alınan yasak kararları kademeli normalleşmenin başlamasıyla sona eriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı 1 Haziran’da uygulanmaya başlanılacak kademeli normalleşme üzerine bugün toplanıldı.

NORMALLEŞME KAPSAMIND HANGİ ADIMLAR ATILACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir sunum yapması öngörülen toplantıda alınan tedbirlerin vaka ve vefat sayılarına nasıl yansıdığı, hangi tedbirlere ne zamana kadar devam edileceği, normalleşme kapsamında hangi adımların atılacağı konularının ele alınacağı tahmin ediliyor.

Aşı programında öncelikli grupların durumu, yeni yaş gruplarına ilişkin aşı uygulaması ile yerli aşı çalışmaları ve ithal aşıdaki tedarik sürecinin, toplantının bir diğer önemli gündem maddesi olması öngörülüyor.

13-14 HAZİRAN’DA BRÜKSEL’DE YAPILACAK

Telafi eğitimine ilişkin çalışmaların da Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde görüşülmesi ve bu konuda atılacak adımların ele alınması bekleniyor. Ayrıca 13-14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO zirvesinin de toplantıda gündeme geleceği tahmin ediliyor.

Toplantının ardından 1 Haziran itibarıyla uygulanması planlanan kademeli normalleşme planının da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.