Gündem

Kabine toplantısında tam kapanma sokağa çıkma yasağı konuşuluyor iddiası!

Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde toplanan kabine toplantısı başladı. Alınan tedbir kararlarının vaka sayılarına yansıması, yoğun bakımların dolması, kısa çalışma ödeneği, 1000 TL sosyal yardımların tekrar yapılması ve Ramazan Bayramı ile 19 Mayıs Milli Bayramı içerisinde alan tam kapanmalı sokağa çıkma yasağının gerekli olup olmayacağı konuşuluyor. İddialara göre hükümet, kabine toplantınsında 2020 yılı Nisan ayında alınan tam kapamalı sokağa çıkma yasağı benzeri bir karar alınacağı ifade edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunum yapması planlanan toplantıda, tedbirlerin vaka sayılarına yansıması, yeni tedbirlere ihtiyaç duyulup duyulmadığı, mevcut tedbirlerin ne zamana kadar devam edeceği gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

3 Bakan ilk kez katıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Aile Bakanı Derya Yanık ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in ilk kez katılacağı kabine toplantısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadelede aşılama sürecinde gelinen son durumu, kısmi kapanmanın yansımaları ve Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini kabine üyelerine aktaracak.

Öte yandan gazeteci Deniz Zeyrek, Sözcü gazetesinde yayınlanan yazısında, tam kapanmaya dikkat çekti.

Kabine toplantısından tam kapanma kararının çıkacağını yazan Zeyrek, “Bakanlıkların ve Bilim Kurulu’nun yaptığı hazırlığa göre, 2020 Nisan ayında alınan önlemlerin benzerleri uygulanacak. Bir anlamda tam kapanma yaşanacak. Temel tedarikçiler dışında her yer kapanacak” bilgisini verdi.