GündemKamuPolitika

Kabine toplantısında hangi konular ele alınıyor?Saat kaçta yapılacak?

Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor.Masada, yüz yüze eğitimde verilen aranın ardından okullardaki hazırlıklar, Merkez Bankası faiz indirimin ardından döviz kurlarındaki hareket, asgari ücrette hem işveren kesiminin hem de işçinin talepleri, mahkumların koronavirüs izni gibi konular ele alınacak.Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan basın açıklaması yapacak.

 

Hangi konular ele alınacak?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak. Toplantıda iç ve dış gündeme ilişkin başlıklar masada olacak. Kritik toplantıya ilişkin detayları CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan aktardı.İşte Erdoğan’ın açıklamaları:”Ekonomiden, salgına kritik gündem başlıkları var. Salgın ile başlayalım. İllerden gelen verileri Sağlık Bakanı Koca kabinenin gündemine sunacak. Ayrınca yüz yüze eğitimde verilen aranın ardından okullardaki hazırlıkların kabinenin gündemine gelmesi bekleniyor. Okulların açılmasının salgının seyrine etkisi kabine toplantında konuşulacak konular arasında olacak.

Asgari Ücret

Asgari ücrette hem işveren kesiminin hem de işçi kesiminin talepleri var. Bu beklentiler ışığında atılabilecek adımlar ele alınacak.

Merkez Bankası Faiz İndirimi

Ekonomide oldukça önemli bir başlık. Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi gelmişti, bu faiz indirimin ardından döviz kurlarında yukarı yönlü bir hareket oldu. Kurların piyasalara olan etkisinin minimum seviyeye düşürülebilmesi için atılacak adımlar kabine  toplantısında ele alınacak. Fahiş fiyatlara ilişkin bilgilendirmeler de toplantının gündeminde olacak.

Terörle Mücadele

Terörle mücadele bir başka başlık. Bilgilendirmeler hem İçişleri hem de Mili Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak.

Mahkumların Korana İzni

Mahkumların korona izni bitecek mi diye soruluyordu. 30 Kasım’da sona erecek iznin 6 ay daha uzatılmasına ilişkin bir formül masada var. Meclis’teki 5. yargı paketine önergeyle bir maddenin eklenmesi söz konusu. Bu konuda hakkındaki değerlendirmeler kabine toplantısında yapılacak.”

Kabine ne zaman toplanıyor?

Kabine, son olarak 8 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’te bir araya geldi. Kabine Toplantıları rutin olarak 2 hafta ara ile gerçekleştiriliyor. Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün yapılacağı son bilgiler arasında. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın açıklaması yapması bekleniyor.