Ekonomi

Japonya, Türkiye’ye tıbbi ve mali destek teklif edecek!

Corona virüsü salgını Türkiye’nin Japonya ile olan ilişkilerini güçlendirdi. Salgın sürecinde, açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışından sonra bir de Japonya’nın Türkiye’ye Türkiye'ye tıbbi ve mali destek teklif edeceği öğrenildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını Türkiye’nin Japonya ile olan ilişkilerini güçlendirdi. Salgın sürecinde, aralarında Japon Devlet Bankası JBIC ve kredi verenlere sigorta sağlayan Japon devlet kuruluşu NEXI’nin de bulunduğu 9 farklı global finans kuruluşunun desteklediği hastane, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 20 Nisan’da açılmıştı. Şimdi de Türkiye’nin döviz takası anlaşması yapmasının gündemde olduğu Japonya’nın, Türkiye’ye tıbbi ve mali destek teklif edeceği öğrenildi.

Finansal bir katkı düşünüyoruz

Japonya Başbakanı Shinzo Abe konu hakkındaki açıklamasında, “Acil durum kredileri de dahil olmak üzere finansal bir katkı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışına video konferans yöntemiyle katılan Abe, “Ülkede ekonomik faaliyetlerin teşvik edilmesine de yardımcı olmak istiyoruz” dedi.