Ekonomi

Japon otomobil üreticisi Toyota’dan flaş karar: Hepsini durdurdu!

Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından flaş bir karar alındı. Şirket, çip krizi nedeniyle Tayland’daki araç üretimini geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Geçtiğimiz günlerde de Honda, çip tedariki sorunu nedeniyle üretimine ara vermişti.

Toyota, salı günü Ban Pho fabrikasında ve Çarşamba günü Samrong ve Gateway fabrikalarında araç üretimini geçici olarak askıya aldı. Toyota, web sitesine göre Tayland’da yılda 550.000 araç üretim kapasitesine sahip.

ÇİP KRİZİ

Mevcut askıya almanın cuma gününe kadar geçerli olduğu da eklenerek, “Gelecek haftanın üretim operasyonu daha sonraki bir aşamada belirlenecek” dedi. Ayrı bir açıklamada, Tayland’daki fabrika kapanışlarının pandeminin neden olduğu parça sıkıntısından kaynaklandığı belirtildi.

Tayland’daki askıya almalar ilk olarak Nikkei Asia tarafından bildirildi. Tayland, Honda ve Çin’in Great Wall Motor gibi dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bazıları için Asya’nın dördüncü en büyük otomobil montaj ve ihracat merkezi.

HONDA DA ÜRETİME ARA VERECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Honda da, motor ve fren sistemlerinde kullanılan çiplerin tedarikinde yaşanan problem sebebiyle Japonya’daki tesislerinde üretime geçici olarak ara vereceğini açıklamıştı.

Honda, ülkenin güneybatısında bulunan Mie eyaletindeki tesislerinde 2-6 Ağustos’ta imalata ara verecek. Üretim boşluğu eylül ayındaki tatil periyodunda kapatılacak.