Gündem

İzolasyon kuralına uymadı 12 kişiye koronavirüs bulaştırdı!

Türkiye'nin normalleşme aşamalarına girdiği şu sıralarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her dakika özellikle vatandaşlarına yaptığı uyarılardan sonra akılalmaz bir olay yaşandı. Otobüs şoförü olan bir şahıs koronavirüs testi yaptırdıktan sonra sağlık ekiplerinin izolasyon kuralına uymayarak Mersin'e gitmesi durumunda kötüleşti. Hastaneye başvuran şahsın test sonucu pozitif çıkarken 12 kişiye daha kooronavirüs bulaştırdığı tespit edidi.

Çin’in Vuhan kentinde vahşi hayvan pazarında ortaya çıkan koronavirüsü salgını hızla tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’nin virüsten etkilenmesinin ardından binlerce insan hayatını kaybederken ilk vakanın ortaya çıkmasıyla çeşitli önlemler alındı. Normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde Van’ın Tuşba ilçesinden Mersin’e gelen otobüs şoförü bu kadar önleme rağmen pes artık dedirtti.

Otobüs şoförüne sağlık ekipleri yaptığı tarama sonrası 14 gün karantinada durması gerektiğini belirtmesine rağmen Mersin’den Van’a gelen şahıs bir süre sonra rahatsızlanarak hastaneye başvurdu.

Hastaneye başvuran şoförün koronavirüs test sonucunun pozitif çıkması üzerine yakın temasta bulunan kişilere de test yapıldı. 12 kişi de daha koronavirüs tespit edilince ailenin yaşadığı Kalecik Mahallesi’nde bulunan apartman karantinaya alındı.

İZOLASYONA DİKKAT EDİLMEDİ

Ayrıca aynı olayla bağlantılı olarak koronavirüsü bulaştıran şoförün Gedikbulak Mahallesi’nde ziyaret ettiği kayınpederinin evi de karantinaya alınarak, çalışma başlatıldı.

’19 BİN KİŞİNİN KARANTİNASI DEVAM EDİYOR’

Van Valiliği ise kentteki vakalarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, kentteki toplam vaka sayısının 503, taburcu olan hasta sayısının ise 450, tedbir amaçlı karantinaya alınan kişi sayısının ise 70 bin olduğu belirtilerek, “Şu an tedbir amaçlı karantinası hala devam eden 19 bin kişi var. Başkale ilçesi Örmetaş, Albayrak, Ekecek ve Gedikbaşı mahalleleri, İpekyolu ilçesi Ortanca Mahallesi, Özalp ilçesi Eğribelen Mahallesi, Saray ilçesi Keçikayası ve Kazlıgöl mahalleleri, Edremit ilçesi Eminpaşa Mahallesi’nde 5 ev, Gürpınar ilçesi Taşdöndüren Mahallesi, Tuşba ilçesi Gendelova, Kozluca ve Yalınağaç mahallelerinde şu an karantina süreci devam ediyor. Ülkemizde pandemi ile mücadele kapsamında alınan önlemler sonrası olumlu neticeler elde edilirken, normalleşme adımları da atılıyor. Ancak ilimizde özellikle izolasyon kuralları ve yasakların ihlal edilmesinden dolayı Covid-19 vakaları görülmektedir. Riskin farkında olarak tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam edelim. Sosyal mesafe, maske ve hijyene özen gösterelim” denildi.

Etiketler

İlgili Makaleler