Ege Haberleriİzmir Haberleri

İzmirlinin kafası karıştı! İzmir’de ekmeğe zam geldi mi gelmedi mi?

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclisi’nce yapılan oylama neticesinde 200 gram ekmeğin gramajı 230 grama, fiyatı da 2 TL’den 2,50 TL’ye yükseltildi. İZTO’ya bağlı 450 kişilik fırıncı esnafı, yeni tarifeye geçerken, İzmir Fırıncılar Odası’na üye işletmelerde ise hala 200 gram ekmek 1,80 TL’den satışa sunuluyor. İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş, “Bugün oda olarak kendi aramızda toplanacağız. Yapacağımız toplantının ardından komisyonun aldığı karara uyup uymayacağımız belli olacak” şeklinde konuştu.

Ekmek zammı için İzmir Ticaret Odası, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1’er temsilcisinden oluşan komisyon, 5 Kasım tarihinde toplanma kararı aldı. Ekmek fiyatına artış talebi, komisyon toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi. En son fiyat artışının 1 Temmuz 2021’de gerçekleştirildiği İzmir’de bu karar, görüşüne başvurulmak üzere Ticaret Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık, İzmir’deki zam talebine olumsuz yönde görüş verdi. İZTO Meclisi, bakanlığın görüşüne karşın 230 gram ekmeğin 2,50 TL’den satılması yönündeki teklifi onayladı. İzmir’de ekmek, İZTO’ya üye işletmelerce 2,50 TL’den satılacak. Bu kararla İZTO’ya bağlı 450 kişilik fırıncı esnafı da yeni tarifeyle artık satışını gerçekleştirecek.

Fırıncılar Odası, toplantının ardından kararı belirleyecek

Daha önce taleplerinin olmadığını kaydeden İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı İzmir Fırıncılar Odası ise ekmek fiyatıyla ilgili toplantı yapma kararı aldı. Odaya bağlı 170 kişilik esnafın hala 200 gramı 1,80 TL olan ekmeği, bu fiyattan satmaya devam edip etmeyeceğinin toplantıda belirleneceği ifade edildi.

Konuyla dair açıklamalarda bulunan İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş, “Bugün oda olarak kendi aramızda toplantı yapacağız. Yapacağımız toplantının ardından komisyonun aldığı karara uyup uymayacağımız belli olacak” şeklinde konuştu.

“Zam, can suyu oldu”

İZTO Ekmek ve Unlu Mamuller Grubu Meclis üyesi Hüseyin Sağır ise zam kararıyla ilgili, “Dün itibarıyla odanın meclisinin kararı ile 230 gram ekmeğin 2,50 liradan satılması önerisi oy birliğiyle kabul edildi. Fırıncılar odası ekmek satışını eski fiyattan sürdürüyor. Bize uyarlar mı, bilmiyorum belki bize uyarlar. Zam gerekliydi. En son zam 1 Temmuz 2021’de yapılmıştı. Un, 155 liraydı şimdi 300 lira yani yüzde 100 arttı. Sadece una değil tüm girdiler arttı. Zam can suyu oldu” diye konuştu.