Ege HaberleriGündemİzmir Haberleri

İzmirlilere hakaret eden Çomaklı’nın ilk duruşması yapıldı: ‘Namussuz gavur İzmirli’ demişti!

Türkiye’de Mart 2020’den bu yana corona virüsü ile mücadele devam ederken, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın annesi olduğu öne sürülen Zekiye Çomaklı’nın pandemi sürecinde yaptığı paylaşım gündeme bomba gibi düşmüştü. Hıristiyan ile Yahudilerin ezan dinleyip, Kuran okuyarak virüse karşı mücadele ettiğini söyleyen Çomaklı, İzmirliler için de ‘namussuz gavur’ ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu paylaşım nedeniyle geçtiğimiz hafta ilk duruşma Ankara’da yapıldı.

 

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın annesi olduğu iddia edilen Zekiye Çomaklı, Pandemi nedeniyle Hıristiyan ile Yahudilerin ezan dinleyip, Kuran okuyarak virüse karşı mücadele ettiğini belirterek, “Bizim İzmir’deki dinsiz, imansız anladık gavursunuz, tamam ama gavur olunur da gardaş bu kadar mı namussuz gavur olunur? Bu kadar mı haysiyetsiz gavur olunur, azıcık efendi gavur olun” ifadelerini kullanmıştı. İzmirlilere hakaret davasında ilk duruşma yapıldı. Duruşmaya “Ben Cumhuriyet kadınıyım, Atatürk ve İzmir aşığıyım” diyen İş insanı Dilek Köktaş’ın katılım sağladığı öğrenildi.

Duruşmaya tek katılım sağlayan kişi olan Dilek Köktaş konu ile ilgili açıklamalarında ise, “Bu ucube şahıs, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici paylaşımı ile bir toplumu galeyana getirmeye çalışıyor. İzmirlilere onur kırıcı sözler sarf ederek, gururla ve onurla birlikte yaşadığımız hemşerilerimizi küçük düşürerek, İzmirlilerin din ve namus bütünlüğüne saldırmıştır. Yargıtay içtihatlarına göre GAVUR VE NAMUSSUZ gibi cümleler hakaret, onur kırıcı ve şerefe karşı işlenmiş suç olarak nitelendirilmiştir. İzmir’in ve İzmirlinin Marka değerine zarar vermiştir” ifadelerini kullandı. Ayrıca yapılan açıklamalarda, İzmirliler hakkındaki paylaşımın ilk cezası olarak Çomaklı’nın Mahkemeye zorla getirilme kararı aldırıldığı ifade edildi.

Söz konusu paylaşıma tepki gösteren diğer isimler olan İzmir Milletvekilleri Dursun Müsavat DERVİŞOĞLU (İYİ PARTİ), Atilla SERTEL (CHP), Aytun ÇIRAY (İYİ PARTİ), Mahir POLAT (CHP), Murat BAKAN (CHP), Sevda Erdan KILIÇ (CHP), Kamil Okyay SINDIR (CHP), Tacattin BAYIR (CHP), CHP İzmir İl Başkanı Deniz YÜCEL, CHP Konak İlçe Başkanı Osman Çağrı GRUŞÇU ise duruşmaya katılım sağlamadılar.

 

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç

Paylaşım içim açıklamada bulunan Kılıç, “İzmir düşmanlığı da bulaşıcı galiba. Koronadan daha tehlikeli bir virüse kapılmış beynine hayatı boyunca hiç oksijen gitmemiş, derhal karantinaya alınıp oksijen tüpüne bağlanmalı.. Kendisi ile yakın temasta bulunanları da gözden geçirmek gerekiyor!!! İzmirli hemşehrilerimiz yaşadığımız şu zor günlerde dayanışma ve birlikteliğin en güzel örneğini göstererek gereken yanıtı vermeye devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı. Ancak mahkemeye katılım sağlamadı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır

Duruşmaya katılım sağlamayan bir diğer isim olan Bayır ise açıklamalarında, “Nedir derdiniz? Niçin bu ayrıştırıcı söylemler? Yetmedi mi bu ülkeyi kutuplaştırdığınız? Sizin gibi düşünenlere inat, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu bu coğrafyada, aynı vatan toprağı üstünde hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz” demişti.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu

Öte yandan İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu paylaşım için çok sert tepki göstermiş ve “İzmirlileri, ahlaksız, gavur ve namussuz diye nitelendiren bu Zekiye Çomaklı ile Anadolu ve Atatürk Üniversitesinde rektörlük yapan oğlu ve yakın akrabasının peşini bırakmayacağım. Beni helal oylarıyla vekilleri olarak meclise gönderen İzmirli hemşehrilerime sözüm ve ahdım olsun” açıklamasında bulunmuştu.

Duruşmaya katılım sağlayamayan Dervişoğlu’nun Avukatı Murat Çakar davadan çekilmediklerini göstererek mazaret bildirmiş, davaya sahip çıktıklarını göstermişler.