İzmir Haberleri

İzmirliler yüzlerce fidan dikti!

Yanan ormanların eskisi gibi olması için çaba gösteren İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le birlikte menengiç, kermes meşesi, palamut meşesi, delice zeytini, dağ çileği, ahlat, defne ve çınar gibi İzmir’de sayıları giderek azalan türlerden oluşan yüzlerce fidanı toprakla buluşturdu.
 
Fidan dikim şöleninde bir konuşma yapan Tunç Soyer, 18 Ağustos’taki büyük yangında İzmir’in en değerli ormanlarının yandığını söyleyerek: “Bunu tedavi etmek mecburiyetindeyiz. 18 Ağustos’taki büyük yangından sonra çok daha fazla fidan dikeceğimizi, daha fazla alanı yeşillendireceğimizi söylemiştik. 3 bin 800 hektar alanda ağaçlandırma yapmayı ve yanan ormanların çok daha fazlasını İzmir’e iade etmeyi hedefliyoruz.

Bugün burada 280 dönümlük ağaçlandırma sahası için ciddi çalışmalar yaptık. Uzunca yıllardır bu topraklarda kızılçam dikiyoruz. Aslında bu çıra ekip yangın biçmeye benziyor. Bir tane sandal ağacı fidanı bulamadık burada tüketmişiz. Bu yüzden bugün menengiç, kermes meşesi, palamut meşesi, delice zeytini, dağ çileği ve ahlat gibi ağaçların fidanını dikiyoruz. Bunlar yangına daha dayanıklı, dirençli ağaçlar. Bunlar yaban hayatını güçlendirecek ağaçlar.” dedi.
 
Törendeki açılış konuşmalarının ardından İzmirliler fidan dikim sahasına geçti ve alanın farklı bölgelerinde o alana uygun olan türleri toprağa dikti, can suyu verdi.

BELEDİYE BAŞKANLARI DA KATILDI
 
 Orman İzmir Fidan Dikim Şenliği’ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İyi Parti Meclis Grup Başkanı Kemal Sevinç ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı.


 
HEDEFİMİZ 35 PARK

Orman İzmir Kampanyası’nın hedefleri, İzmir’de doğan her çocukla eş zamanlı olarak bir ağacın büyümesi, İzmirlilerin doğa ve ormanlarla bütünleşebilmesi için il genelinde 35 “yaşayan park”ın kurulması, kentteki tüm park alanlarının, yeşil koridor ve “yeşil caddeler” aracılığıyla birbirine ve şehrin doğal alanlarına bağlanması olarak ifade ediliyor.
İzmir’in, doğasını koruyan, çeperindeki orman ve diğer tüm yaşam alanlarıyla uyumlu bir kent olması için çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman İzmir Kampanyası kapsamında bir yıl içerisinde 3,5 milyon TL tutarında bağış toplamayı amaçlıyor.
 
Bağış Hesap Bilgileri:
 
Vakıfbank TL Hesabı IBAN: TR61 0001 5001 5800 7309 4186 15
 
Vakıfbank Euro hesabı IBAN: TR03 0001 5001 5804 8017 9684 76 SWIFT KODU:TVBATR2A
 
Vakıfbank Dolar hesabı IBAN: TR79 0001 5001 5804 8017 9684 66 SWIFT KODU:TVBATR2A
 
Rumuz: İzmir Küllerinden Doğacak Bağış Kampanyası
 
Hesap Sahibi: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Bir cevap yazın