Ege Haberleriİzmir Haberleri

İzmirliler sakın çöpe dökmeyin: Belediyeler duyurdu!

İzmir’de yaşayan vatandaşları ilgilendiriyor. Belediyeler, daha temiz bir çevre için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bu kapsamda vatandaşların çöplere ve lavabolara dökmek yerine atık yağları biriktirmesi isteniyor. Atık yağ biriktiren vatandaşlar için belediyelerin ise çeşitli bilgilendirmeleri bulunuyor.

Birçok vatandaş yaptığı yemeklerden sonra kalanları çöpe döküyor. Ancak atık yağların lavaboya ve çöpe dökülmesi çevreye zarar veriyor. Bu kapsamda belediyelerin bazı çalışmalar bulunuyor. İzmir’de belediyeler vatandaşların biriktirdikleri atık yağları topluyorlar.

Konak Belediyesi

Bitkisel atık yağların toplanması, taşınması ve geri dönüştürülmesi işi Bakanlık tarafından lisans almış yetkili firmalar ile koordine edilmektedir. İlçemiz sınırlarındaki Muhtarlık Ofislerimizde, Belediyemiz Semt Merkezlerinde ve Hizmet Binalarımızda Bitkisel Atık Yağ Toplama Bidonları yer almaktadır. Bitkisel Atık Yağlarınızı Muhtarlık ofislerine, Belediyemiz Semt Merkezlerine ve Hizmet Binalarımıza teslim edebilirsiniz. Buralardan, yetkili firma tarafından bitkisel atık yağlar toplanmaktadır.

Belediyemiz Alo Atık Hattı: 0 850 577 1885
Bitkisel Atık Yağlar Nelerdir?
Kullanılmış Kızartmalık Yağlar
Son Kullanma Tarihi Geçmiş Katı ve Sıvı Yağlar

Buca Belediyesi

Buca Belediyesi, son bir yılda 4 bin 412 litre bitkisel atık yağ topladı. 5 litre ve üzeri atık yağ getiren Bucalılara bulaşık deterjanı hediye edilirken toplanan atık yağlar ise geri dönüşüme kazandırıldı.

Daha temiz bir çevre için atık yağlarını biriktirmeye başlayan vatandaşlar, biriktirdikleri yağları bulundukları mahalle muhtarlıklarına verirken atık yağ miktarı 5 litre ve üzerinde ise “0 (232) 999 1 234” numaralı Alo Atık Hattı’nı arayarak adreslerinden de teslim etti.

Bornova Belediyesi Atık Hizmetleri:

Doğal Kaynakların tüketimini azaltmak ve kent ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kağıt, karton, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil, pil, elektrikli ve elektronik atıkların yanı sıra bitkisel atık yağ, moloz ve çöpleri toplayarak atıkların doğaya bırakılmamasını ve geri dönüşüm yapılmasını sağlıyoruz.

Bitkisel Atık Yağ Toplama *Dahili: 2306
Moloz Toplama *Dahili: 2304
Çöp Toplama *Dahili: 2300
Mobil Atık Getirme Merkezi (Bornova Metro Durağı)
Hacimli Atık Getirme Merkezi *Dahili: 2306