Gündemİzmir HaberleriManşet

İzmirliler kapatılmasın diye eylem yaptı

İzmir’de Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan ve 1995 yılında Hayırsever İş İnsanı Süleyman Taştekin tarafından sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere İzmir Ticaret Odası Vakfı aracılığıyla Sağlık Bakanlığına Bağışlanan Süleyman Taştekin Semt Polikliniği kapatılıyor. Yaklaşık 100 bin hastaya hizmet verme kapasitesi olan hastanenin kapatılacağını duyan İzmirli vatandaşlar, polikliniğin faaliyetine devam etmesini önemine dikkat çekerek tepki gösterdi.

Süleyman Taştekin neden kapatılıyor?

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Poliklinik açıldıktan sonraki uzunca bir sürede; Dahiliye, Üroloji, Diş, Aile Hekimi, Nöroloji, Ortopedi, Kardiyoloji, Psikiyatri, Kulak burun boğaz, Genel Cerrahi, Intaniye, Cildiye, Göğüs Hastalıkları, Göz, Fizik Tedavi, Kadın Doğum bölümleriyle hizmet veriyordu. Günde 700 hastaya bakıyordu. Geçen zaman içinde emekli olan doktorlarımızın yerine yeni görevlendirme yapılmadığı için artık 9 bölüm hizmet vermiyor, günlük hasta bakım sayısı da 150- 200 arasına düşmüştür. Ayrıca Polikliniğimizden aldığımız bilgi neticesinde Polikliniğin Depreme dayanıksız, riskli olduğu Ağustos ayı sonunda boşaltılacağıdır” sözleri kaydedildi.

Depreme dayanıksız olduğunu gösteren belge yok

Depreme dayanıksız, riskli yapıların yıkılmasının doğru olduğunu belirten İzmirli vatandaşlar, Süleyman Taştekin Semt Polikliniği’nin kapatılmasına ilişkin sunulan deprem gerekçesini inandırıcı bulmadıklarını belirtti. Bu doğrultuda vatandaşlardan şu noktalara dikkat çekti:

“2020 yılında yaşanan Bayraklı depreminden sonra Çevre ve şehircilik Müdürlüğü tarafından karot testi yapıldı. (Bu bilgi Çevre ve şehircilik Müdürlüğünde mevcut) Sonucunda bina o zaman dayanıksız, riskli çıkmış olsaydı mutlaka Çevre ve şehircilik Müdürlüğü işlem başlatırdı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre Müdürlüğün sisteminde böyle bir kayıta rastlanmadı.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü karot testi sonucunda dayanıksız, riskli çıkan binalara ilgili Tapu Müdürlüklerine o bina için şerh koyuyor. Tapu incelemesinde Poliklinik binası ile ilgili şerh’e rastlanılmadı.

Poliklinik Pafta 21/374 merhaba Ada 7120 Parsel 11”

“Kapatılmasını doğru bulmuyoruz”

Süleyman Taştekin Semt Polikliniğinin kapatılmasının doğru olmadığını belirten vatandaşlar, “Bozyaka SSK Hastanesinin de Ağustos ayı sonunda kapanacağını göz önüne alacak olursak 20 mahalle, yaklaşık 100 bin insanımıza hitap eden Süleyman Taştekin Semt Polikliniğinin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Dayanıksız, riskli bir durumu var ise şayet güçlendirme yapılarak, bağışlama amacına uygun sağlık hizmetlerine devam etmesini istiyoruz… Emekli olan doktorlarımızın yerine yeni görevlendirilme yapılmasını istiyoruz. Kaldı ki Polikliniğimizin tam kadro hizmet vermesiyle Büyük Hastanelerde yığılmanın önüne geçilmiş olacaktır. Semtimizde bulunan muhtarlarımız, semt sakinlerimiz olarak Süleyman Taştekin Semt Polikliniğinin hizmete devam etmesini ilgili ve sorumlu herkese iletiyoruz” mesajını verdi.

HABER/ Didar DEMİRCİ