Gündemİzmir Haberleri

İzmirliler dikkat: Son tarih yaklaşıyor! 11 Ocak’ta kapanacak

İzmir’de koronavirüsle mücadele kapsamında toplu taşımayı kullanan vatandaşlar için HES kodu zorunluluğu getirildi. Buna göre, toplu taşıma araçları kullanmak isteyen vatandaşların, İzmirim Kartlarını, HES kodları ile eşleştirmeleri gerekiyor.

Bu çerçevede, toplu ulaşım araçlarına binişte kullanılan kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) ya da hamiline İzmirim Kartı, 11 Ocak’a kadar kişisel HES Kodunuz ve TC Kimlik Numaranız ile eşleştirmeniz isteniyor.

HES KODU-İZMİRİM KART EŞLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

İzmir’de akıllı ücret toplama sistemini işleten ESHOT Genel Müdürlüğü, vatandaşların HES kodlarını ve TC kimlik numaralarını, kullandıkları İzmirim Kart ile eşleştirebilmesi için özel bir internet sitesi oluşturdu. “hes.eshot.gov.tr” adresli sitede, yalnızca bir İzmirim Kart için eşleştirme yapılabiliyor. Kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) ya da hamiline tüm İzmirim Kartların, HES kodları ile eşleştirilmesi gerekiyor.

Kullanımı oldukça kolay tasarlanan sitede vatandaşlar, istenen bilgileri tek adımda girip, kaydını yaptırabiliyor. HES Kodu, İzmirim Kart ya da kişisel bilgilerin değişimi ve güncellenmesi işlemleri de aynı siteden yapılıyor. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesinin, metro istasyonlarında, vapur iskelelerinde, çeşitli hizmet binalarında ve sosyal tesislerde bulunan dijital bilgilendirme kiosklarında da eşleştirme işlemi yapılabiliyor.

İZMİRİM KART-HES KODU EŞLEŞTİRME İÇİN TIKLAYINIZ