Gündemİzmir Haberleri

İzmirliler bugünden itibaren başvursun: Ücretsiz olacak!

İzmir’de yaşayanları ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Kentte, yapı durum testi başvuruları başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başvuru yapılması durumunda yapı durum tespiti ücretsiz olarak yapılacak. Başvuru yapanlar söz konusu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilecek.

İzmir’de, binaların depreme karşı dayanıklı olup olmadığı merak ediliyor. Kentte, yapı durum tespiti başvuru sürecini başlattı. Bu hizmetten ruhsatlı yapı sahipleri ücretsiz olarak faydalanabilecek. Apartmanlar için ise oy birliğiyle yönetim kurulu kararı alınması halinde başvuru yapılabilecek. Başkan Soyer, “Bugünden itibaren İzmirliler depremle ilgili hızlı tarama hizmetinden yararlanmak için başvurabilir” dedi.

ÜCRETSİZ OLACAK

Tunç Soyer “Binanın sağlamlığı için kimlik kartları çıkarıyoruz. Bayraklı’da 31 bin 146 yapı incelendi. Bornova’da çalışmalara başladık. Ekipler, 62 bin yapının incelenmesi için çalışmalara yoğun şekilde devam ediyor. Ancak bugünden İzmir’in hangi ilçesinde olursa olsun başvuran her vatandaşımıza binalarının deprem karnesini çıkarmak için ücretsiz destek olmaya başlıyoruz. Her İzmirli afetplani.izmir.bel.tr adresi üzerinden başvurarak depremle ilgili hızlı tarama hizmetinden yararlanabilir” şeklinde konuştu.

BAŞVURU DETAYLARI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç, ücretsiz yapılacak yapı durum tespiti uygulamasına kent genelindeki tüm ruhsatlı yapıların dâhil olabileceğini belirterek “Başvurular oy birliği ile alınan apartman yönetim kurulu kararı ile kabul edilecek. Bu çalışmada, binalar deprem güvenliği açısından değerlendirilecek. Yapının mevcut durumu, projesine uygun olup olmadığı incelenecek. Beton çekiç ve ultrason, röntgen cihazı gibi uygulamalar ile elde edilen sonuçlar analiz edilecek. Başvurulara göre, binanın yapısal durumu dikkate alınarak ön inceleme sırası belirlenecek” diye konuştu.

‘DİKKATLİ OLUN’

Banu Dayangaç, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin adını kullanıp apartmanlara girerek yapı denetime geldiklerini söyleyenlere itibar edilmemesi gerektiğini de belirterek “Bu şekilde duyumlar alıyoruz. Daha incelemelerimiz başlamadı. Yurttaşlarımızın bu konuda dikkatli olması gerekiyor” dedi.