İzmir Haberleri

İzmirli pazar esnafı koronavirüsü tedbirlerini almadı!

İzmirliler koronavirüsü salgınına karşı dikkatli olmaa çalışırken bazı pazar esnaflarının önlem alınmadığı görüldü. Bazı pazar esnafları salgına karşılık maske ve eldiven takarken bazıları ise bu durumu hiç umursamadı. 

Türkiye, tüm dünyayı saran koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bir dizi sosyal kısıtlama kararları alırken, uzmanlar da vatandaşları evlerinde kalmaları ve kalabalık yerlerden uzak durmaları konusunda uyarırken İzmir’de Esnaf Ali Durmazlar, koronavirüsü korkusundan tezgah açmadığını söylerken bazı pazar esnafının ise önlem alınmadığı görüldü.

ÖNLEM ALMAYANLARDA VAR
İzmir’in Bornova ilçesindeki Özkanlar Pazaryeri’nde sakinlik olduğu gözlendi. Bazı pazarcılar tezgahlarını açmazken, bazıları hiçbir önlem almadan çalışmaya devam etti.

“BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”
Pazarda sebze satan Mustafa Nacar, maske ve eldiven takarak önlem almaya çalıştıklarını belirterek, “Vatandaşlardan uzak durmaya gayret ediyoruz. En az bir, bir buçuk metre mesafe bırakıyoruz. Gelen müşterilerimiz de bu konularda anlayış gösteriyorlar. Müşterilere ürünleri seçmemeleri konusunda uyarılarda bulunuyoruz, bazıları uyuyor bazıları uymuyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“ELDİVEN VE MASKE TAKIYORUZ”
Bir diğer sebze satıcısı Ali Durmazlar da, birçok pazarcının tezgah açmadığını söyleyerek, “Eğer bizler korkup işimizin başına geçmezsek halkımız kıtlıkla karşı karşıya kalır. Bazı arkadaşlarımız bahçelerinden ürünlerini bile toplamadı. Bu böyle devam ederse halkımız ne yiyecek? Evinde duran insanlar ihtiyaçların nasıl karşılayacak? Buradan bütün arkadaşlarıma sesleniyorum, herkes üzerine düşen görevi yerine getirsin ve tezgahlarının başına geçsin. Biz olabildiğince ürünleri kendimiz seçip müşteriye vermeye dikkat ediyoruz. Eldiven ve maske takıyoruz, yapabileceklerimiz bunlar” diye konuştu. Müşteri Asım Güler ise, “Maskemizi ve eldivenimizi taktık. Buradaki bazı tezgahtarların da aynı önlemleri aldığını görüyoruz. Belki maske kullanımı biraz daha fazla olabilirdi” dedi.