İzmir Haberleri

İzmirli Deri Firmasından Isıtılan Mont Tasarımı

İzmir’de bulunan deri firması, soğuk geçen bu kış günleri için ısıtılan mont tasarımı gerçekleştirdi. Hava sıcaklığına göre ayarlanabilen ceketin tasarımcısı, deri firmasının yetkilisi Hüseyin Güney Sağay oldu. Kadın ve erkek olmak üzere iki modeli bulunan sistemde, montların içine özel yalıtım malzemesinin yerleştirildi. Mont içindeki elyafın arasına da kablolarla birbirine bağlı dört tane ısıtıcı pet konuldu. 55 dereceye kadar ısıtılabilen montun sıcaklığı üç kademeli olarak ayarlandı. Yakanın hemen yanındaki düğmesine basıldığı zaman ısıtma sistemi aktifleştirilebiliyor. Kırmızı en yüksek, mavi orta, yeşil ise en düşük sıcaklık olarak belirlendi. Ceketin içine dikilen cebe konulan taşınabilir şarj aleti ile şarj edilecek montun satışı önce iç piyasada, ardından da dünya pazarında yerini alacak.

Montun Satış Fiyatı 200 Dolar

Montun satış fiyatını 200 dolar olarak açıklayan Hüseyin Sağay, “Maliyetli olduğu için biraz pahalı. Onu ucuzlatmaya çalışıyoruz ama ucuzlattığımız zaman da kullanım süresi düşüyor. ya da ısıtması azalıyor. Bunun için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Eylül ayında ise Güney Kore Fuarı’na katılarak ürünü burada dünya pazarına sunmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Uzak Doğu Tekstil Ürünlerinden Esinlendi

Firmasının Yetkilisi Sağay, Mont Uzak Doğu’daki tekstil ürünlerinden esinlenerek tasarladıklarını ifade edip, “Türkiye’de ilk defa üretilen bu ürünle insanlar her türlü soğuk havada üşümeden dolaşılabilecek. Biz bu modeli gördüğümüz zaman, deri ürünlerine uygulayabilir miyiz diye düşündük. Denedik. Birkaç denemeden sonra başardık. Şimdiki yazılımı da sistemi de yerli malı. Herkes çok ilgilendi. Deneme siparişleri aldık. Yalnız ürünün kopyalanmasından korkuyoruz. Bunu engellemek zor fakat en azından doğru yerlere vermek istiyoruz. Çin malı gibi olsun istemiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın