İzmir Haberleri

İzmirli avukatlar savcıyı şikayet etti

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından dava açıldı.5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan davanın ilk duruşmasında Mağdur Ç.B., ifadesinde şunları belirtti. ‘Polis memurları bana psikolojik şiddet uyguladı. Hasan Bilgili’yi savundular, beni doğru düzgün dinlemediler bile. Eksiklikleri hatırladıkça savcılığa başvurdum.’ dedi. Savcıdan aldığı cevap ise herkesi utandırdı.‘Ben burada oturuyorum. Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?’ Görüntülerde de sen Hasan Bilgili’nin koluna girmiş gibisin’ dedi” diye konuştu.

Veteriner hekimin bu iddiası üzerine yaklaşık 30 kadın avukat, bugün Bayraklı Adliyesi önünde bir araya geldi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, savcıyı, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti.

‘Erkek adalet değil, gerçek adalet’ yazılı pankart açan avukatlar, ‘Ölmek istemiyoruz’, ‘Aklama, koruma, yargıla’

Avukatlar adına açıklama yapan Leyla Çelik, aynı savcının, tutuklu sanık hakkında 22 Mayıs 2019 günü tahliye kararı verdiğini belirterek, “Biz kadın hukukçular için bir Cumhuriyet savcısının yasadan kaynaklanan görevlerini hiçe sayarak mağduru bu denli aşağılayan bir tutum içerisine girmiş olması, kabul edilebilir değil” dedi.

Bir cevap yazın