İzmir Haberleri

İzmir’in simgelerinden gevreğe ve boyoza zam!

İzmir'in simgelerinden gevreğe ve boyoza 25 kuruş zam geldi. 100 gramlık gevrek ve boyozun fiyatı, yüzde 14,2'lik artışla 1 lira 75 kuruştan 2 liraya çıktı. İzmirliler ise zammı "alıştık artık" diyerek karşıladı.

İzmir’in simgelerinden gevreğe ve boyoza 25 kuruş zam geldi. 100 gramlık gevrek ve boyozun fiyatı, yüzde 14,2’lik artışla 1 lira 75 kuruştan 2 liraya çıktı. İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, “Son birkaç ayda bir çuval una 80 lira, elektrik, su gibi yan maliyetlerimize ise yüzde 60’a varan zamlar geldi. Dolayısıyla biz de bu zammı yapmaya mecbur kaldık. Yoksa İzmirliler bizi bilir, dayanabileceğimiz yere kadar dayanır, zam yapmayız. Ama artık dayanacak gücümüz kalmamıştı” dedi.

GEVREK VE BOYOZ FİYATI

Ekonomik kriz, özellikle dargelirli yurttaşların en önemli besin kayağı olan gevreği ve boyozu da vurdu. İzmir’in simgelerinden gevreğe ve boyoza 25 kuruş zam geldi. Yaklaşık 1 yıldır 1 lira 75 kuruştan satılan 100 gramlık gevrek ve boyoz, gelen zamla birlikte bugünden itibaren 2 liraya satılmaya başlandı.

Geçen ay aldıkları zam kararının birkaç gün önce onaylandığını ve yeni tarifenin cuma günü gevrekçilere tebliğ edildiğini aktaran İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, “Son birkaç ayda bir çuval una 80 lira, elektrik, su, doğalgaz, kira gibi yan maliyetlerimize ise yüzde 60’a varan zamlar geldi. Pandemi ve deprem nedeniyle çok zor günler geçiren esnafımız evine ekmek götüremiyordu. Dolayısıyla biz de bu zammı yapmaya mecbur kaldık. Yoksa İzmirliler bizi bilir, dayanabileceğimiz yere kadar dayanır, zam yapmayız. Ama artık dayanacak gücümüz kalmamıştı” dedi.

Erişen, pandemi nedeniyle gevrek cemakanlarının yarısının kapalı olduğunu, açık olanların işlerinin de yüzde 60 düzeyinde azaldığını vurgularken, “Aslında bu yaptığımız zammı da son derece düşük tuttuk. Çünkü İstanbul’da uzun süredir gevrek 2.5 liradan satılıyor. İzmirliler’in bizi anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

ALIŞTIK ARTIK

İzmirliler ise zammı “alıştık artık” diyerek karşıladı. Bir yurttaş, “Her şeye zam geliyor yani çok normal” derken, bir başka yurttaş ise “Bu zam çok. Bir gevrek, kişi başı 2 liradan 8 lira yapıyor. Sabah sabah bu para çok. 1.5 TL olsa daha iyi olurdu” yorumunu yaptı.