İzmir Haberleri

İzmir’i istila eden çekirgelerle ilgili önemli açıklama!

İzmir'in Tire ilçesindeki Akarca Ovası'nı çekirgeler istila etmişti. Bölge çiftçisini kaygılandıran duruma ilişkin İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından açıklama geldi.

İzmir’in Tire ilçesinde bulunan Akarca Ovası’nı istila eden çekirgelerle ilgili İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından önemli bir açıklama geldi. Açıklamada, bu çekirgelerin zararlı çöl çekirgesinden farklı olduğunu ve çekirgelerin görüldüğü yerlerde ilaçlama yapılacağı söylendi.

BU ÇEKİRGELER FARKLI

Tire’nin Işıklar ve Yenioba Mahallelerinde görülen çekirge türüne dair açıklama yapan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çekirgelerin komşu ülkelerde görülen zararlı ‘çöl çekirgesi’ türünden değil, ‘yeşil çekirge’ türünden olduğunu bildirdi.

İLAÇLAMA YAPILACAK

Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, “Çekirgeler özel mülk olmayan sahalarda ortaya çıkarak, kültür bitkilerine yayılmak suretiyle önemli ölçüde zarar oluşturabilmektedir. Çiftçilerin bağ, bahçe ve tarlalarında olmayan; hazine arazileri, meralar, köy ortak alanları sahalarda devlet yardım mücadelesi şeklinde mücadele yapılmaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz öncülüğünde Tire İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından, Işıklar ve Yenioba Mahallelerinde çekirge bulaşık alan tespit edilmiş ve kimyasal mücadele yapma kararı alınmıştır. Hava şartları da göz önünde bulundurularak 5 Mayıs Salı günü sabah saatlerinde çekirgenin görüldüğü köylerde kimyasal mücadele yapılacak ve zararlının önüne geçilecektir” ifadeleri kullanıldı.