İzmir Haberleri

İzmir’e Çöpler Yeşil Enerjiye Dönüşecek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 katı atık transfer istasyonunu daha hizmete sunmaya hazırlanıyor. İklime duyarlı kentler yaratarak, yeşil enerji yatırımların ağırlık vermeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi Bornova, Kınık ve Ödemiş’te çalışmalara ağırlık vererek, transfer istasyonlarını art arda devreye alacak.

Geçtiğimiz haftalarda çöpten elektrik enerjisi üreten ve ana tesis donanımındaki Çiğli Harmandalı Düzenli Atık Depolama Alanı’nı hizmete sunan Büyükşehir Belediyesi, Aliağa, Dikili, Kınık’a da hizmet veren Bergama katı atık depolama alanını iyileştirmek ve burada atıktan elektrik üreten bir tesis kurmak için çalışmalara başladı.

Bornova 2020’de hizmette

Bornova Naldöken’de 900 metrekarelik alanda yapımı süren Bornova Katı Atık Transfer İstasyonu, iki kapalı depo, çöp suyu boşaltma rampası, çöpün döküldüğü hazne ve çöp transfer binasından oluşuyor. Bornova Katı Atık Transfer İstasyonu’nun 2020 yılının bahar aylarında devreye alınması planlanıyor.

Kınık’ın çöpler yeşillenecek

7 bin 330 metrekarelik alanda yapımına başlanan Kınık Katı Atık Transfer İstasyonu, kamyon ve tır manevra alanı, idari bina, çöp suyu boşaltma rampası, çöpün döküldüğü hazne ve transfer istasyonundan oluşuyor. Kınık’tan toplanan evsel katı atıklar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bergama’da çöpleri geri dönüştürmek ve atıklardan elektrik üretmek için kurulan tesise iletilecek. Kınık Katı Atık Transfer İstasyonu 2020 yılının Haziran ayında tamamlanacak. Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Çaylı’da yapacağı katı atık transfer istasyonu ile ilgili de planlama çalışmalarını sürdürüyor.

Koku ve kirliliğe son!

İlçe belediyelerinin katı atıklarını çöp transfer istasyonuna getirmesinin avantajlarından söz eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, “Bu tesisler sayesinde küçük araçlarıyla çöplerini transfer istasyonuna getiren ilçe belediyelerinin taşıma maliyetleri düşüyor. Taşıma hattındaki trafik yoğunluğu azalıyor. Çöpler daha düzenli depolandığı için koku ve kirlilik yaratmıyor” dedi.

Bir cevap yazın