İzmir Haberleri

İzmir’den bir başarı öyküsü daha! Lady Diana’yı İzmirli Lori Şen canlandıracak

İzmirli Lori Şen, nisan ayında prömiyeri yapılacak olan “Quenn Of The People’s Hearts’ müzikalinde Lady Diana’yı canlandıracak. 15 dilde ve farklı sitillerde rahat şarkı söylebildiği öğrenilen Lori Şen Lady Diana’nın yapılmış röportajlarını izleyerek konuşmasını ve sesini taklit etmeye çalıştığını vurgulayarak, “Şarkıları söylerken çok fark yaratmıyor ancak replikleri İngiliz aksanıyla telaffuz etmem gerekiyor. Dolayısıyla İngiliz aksanı çalışıyorum. Benim için ilginç bir tecrübe. Dünyaca tanınan bir Lady’yi canlandıracak olmak heyecan veriyor.” dedi.

“Doğaçlama yeteneğimi opera stili ile birleştirdim”

Lady Diana’nın hayatı üzerine yazılan eserde onu canlandırmanın heyecanı içinde olan ve geçen sene bir doğaçlama operasında yer alan Şen “”Operanın librettosu sabit, fakat her performansta şarkıcıların doğaçlaması ile melodiler farklıydı. ‘Queen Of The People’s Hearts’ müzikaline seçilmenin nedeni caz geçmişim nedeniyle aşina olduğum doğaçlama yeteneğimi opera stili ile birleştirmem oldu” dedi.

“10 günde öğrendim”

Maryland Lyric Opera’nın Cavallerie Rusticana temsilinin provalarında Washington National Opera’nin korosunda soprano olan Angela Knight ile tanıştığı öğrenilen mezzo soprano Şen, tanışma hikâyesini “Ortak tanıdığımız bir müzisyenden benim caz ve müzikal söylediğimi duymuş. Besteci Randal Dewey ile beraber Prenses Diana ile ilgili yeni bir müzikal yazdıklarını ve nisan ayında da müzikalin prömiyerinin gerçekleşeceğini söyledi. ‘Bütün rolleri verdik, fakat hala Lady Diana’yi arıyoruz ve seçme yapıyoruz. Seni bir dinlemek istiyorum’ dedi. 10 günde bu rolü öğrenebilir misin? Diye sordu Bu kadar yıl içinde bu kariyer ile ilgili öğrendim ki önünüze gelen fırsatları ne kadar zor veya imkânsız görünmesine bakmaksızın kabul etmekti. ‘Elbette yaparım’ dedim. Bütün şarkıları ve replikleri öğrendim. Bu performanstan sonra rolü bana verdiklerini belirttiler ve kontratı imzaladık” şeklinde anlattı.

“İzmirli olmak çok fayda sağladı”

Bu başarısında İzmirli olmanın çok faydası olduğuna da değinen Lori Şen “İzmir, oldukça entelektüel ve açık görüşlü bir popülasyona sahip. Hem böyle bir ortamda yetişmiş hem de İzmir Amerikan Lisesi’nde eğitim almış biri olarak her iki kültürü de kazandım. Bu da kendimi ifade etmem de ve ABD’ye ayak uydurmamda büyük katkı sağladı” dedi.

Bir cevap yazın