İzmir Haberleri

İzmir’deki Harmandalı Çöp Depolama Alanı’ndan çıkan kokular vatandaşı isyan ettirdi!

İzmir'deki Harmandalı Çöp Depolama Alanı'ndan yükselen çöp kokuları çevresindeki ilçeleri rahatsız ederken vatandaşlar artık bu duruma bir çözüm bulunmasını talep etti. Yüzlrine kokuyu önlemek için kat kat maske takan vatandaşlar bu duruma isyan ederken "Çocuklar hasta oluyor. Yaşlılar nefes almakta güçlük çekiyor. Bu sorunun çözülmesi lazım." ifadelerinde bulundu.

İzmir’deki Harmandalı Çöp Depolama Alanı’ndan yükselen pis kokular vatandaşları isyan ettirdi. Kötü kokular nedeniyle vatandaşlar kat kat maske takarken balkonlarında oturamaz hale geldi. Çevre ilçelerden kokuyu hisseden vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer’e seslenerek çocukların hasta olduğunu yaşlı vatandaşların ise nefes almakta zorlandığını belirtti.

“KAPIMIZI PENCEREMİZİ AÇAMIYORUZ”

20 yıldır çöp sorunu ile karşı karşıya olduklarını ifade eden mahalle halkından Asım Yılmaz (73), “Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’e bu manzara yakışıyor mu? Kapımızı penceremizi açamıyoruz. Çocuklar hasta oluyor. Yaşlılar nefes almakta güçlük çekiyor. Bu sorunun çözülmesi lazım.

Buranın çözülmesi için eylemler yapıldı, araçların yolları kesildi, başvurular yaptık, sonuç yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu sorunla ilgilenmiyor. Bütün İzmir’in çöpü buraya geliyor. Araçlar yollara çöp akıta akıta geliyor. Yollar hep çöp suyu olduğundan kokuyor. Hastalık saçıyor. Hem kendimiz hem çocuklarımız için endişe ediyoruz. Burası mikrop yuvası. Bir an önce bu soruna çare bulmaları lazım” dedi.

“ÇOCUKLAR PARKA ÇIKTIĞI ZAMAN HASTALANIYOR”

Yoğun ve ağır kokunun yanı sıra sineklerin de çok olduğunu dile getiren Hidayet Ekim (57) ise, “21 sene oldu burada oturalı. Çok fena bir koku geliyor. İnsanlarımız rahatsız. Çocuklar parka çıktığı zaman hastalanıyor. Mahallemiz çok güzel bir yerde. İsmiyle de gurur duyuyoruz ama bu manzaralar yakışmıyor. Hemen yakınımızda Manisa’da tesis kuruldu. Turizm kenti, ticaret kenti diyoruz ama köy gibi bir şehirde yaşıyoruz. Tesis kurdular hala dökülüyor. Vatandaşlarımız kokudan çok rahatsız. İzmir Büyükşehir Belediyesi bizi mağdur ettiği gibi ilçe belediyemizi de mağdur ediyor. Kokunun pisliğin olduğu yerde sinek de çok oluyor” diye konuştu.

“ÇEŞİTLİ EYLEMLER YAPILDI ANCAK SORUNA ÇÖZÜM BULUNMADI”

Kalp hastası olduğunu ve koku nedeniyle nefes almakta zorlandığını vurgulayan Nuh Mehmet Atahan (73) da, “Kalp hastasıyım. 8’inci katta çalışıyor olmama rağmen bu koku benim nefesimi daraltıyor. Koku yayıldığında pencereleri kapatıyorum. Seçim zamanı mahallemize her gelen çöp depolama alanının kalkacağını söylüyor. Ancak kaldırılmıyor. Bir 30 yıl daha bu kokuyu çekeriz diyorum. Böyle bir idare ile bu iş yürümez. Çeşitli eylemler yapıldı. Ancak soruna çözüm bulunmadı” dedi.

Çöplerin her geçen gün yerleşim yerlerine daha da yakınlaştığını belirten Hasan Oruç (57), “Yıllardır bu çöp kokusunu çekmekten bıktık. Metan gazının insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu bilirsiniz. Harmandalı’da çöp arabaları geçerken de çöp kokusundan geçilmiyor. Çöplerin üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Çöpler giderek evlerimize yakınlaşıyor. 1 kilometre gibi bir mesafe kaldı. Sabaha kadar bu kokuyu çekiyoruz. koku, gece zehir gibi geliyor. Kalp ameliyatı geçirmiş bir kişiyim ama bu gazı solumak zorunda bırakılıyorum” diye konuştu.
Bekir Gökdemir (55) de, “Vaat edilmesine rağmen sorunlar hiçbir zaman çözülmedi, hala çöp kokuyor. Kapımızı pencerelerimizi havalandırmak için açmakla kapatmamız bir oluyor. Çocuklarımızı, torunlarımızı parka çıkarıyoruz ama kokuyu saldıkları zaman herkes evlerine kaçıyor. Ama bu da çözüm değil çünkü evlerimiz de çöp kokuyor” dedi.