DepremlerGündemİzmir Haberleri

İzmir’deki depremde yıkılan Emrah Apartmanı’nda yürek burkan detay!

İzmir, 30 Ekim saat 14.51'de 6.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. İlk yıkılan binalardan biri olan Byaraklı'daki Emrah Apartmanı'nda yürek burkan bir hikaye ortaya çıktı. Müteahhit Hayati Uzun 1992’de Erzincan’da meydana gelen depremde torunu Emrah’ı kaybetti. Aile İzmir’e yerleşti. Hayati Uzun Bayraklı’da inşa ettiği apartmana depremde ölen torunu Emrah'ın ismini verdi.

İzmir’de meydana gelen ve çevre illerde de şiddetli şekilde hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. İlk yıkılan binalardan biri olan Byaraklı’daki Emrah Apartmanı’nda yürek burkan bir hikaye ortaya çıktı. Müteahhit Hayati Uzun 1992’de Erzincan’da meydana gelen depremde torunu Emrah’ı kaybetti. Aile İzmir’e yerleşti. Hayati Uzun Bayraklı’da inşa ettiği apartmana depremde ölen torunu Emrah’ın ismini verdi. Ancak İzmir’de yaşanan depremde gelini ve torunlarını kaybetti. Oğlu ise ağır yaralı olarak enkazdan çıkarıldı.

İzmir depreminde en fazla zarar gören iki binadan biri Emrah Apartmanı diğeri ise Rızabey Apartmanı. İkisi de Bayraklı’da. Aynı mahallede olmaları dışında ortak başka bir özellikleri daha var. Depreme karşı güçlendirilmiş olmaları. Binaların bulunduğu bölgenin geçmişte patates ve pancar tarlası olduğunu da mahalle sakinlerinden öğreniyoruz. İki apartmanın sakinlerine göre, Emrah Apartmanı 10 yıl önce, Rızabey ise 4 yıl önce büyük bir onarımla depreme karşı yeniden güçlendirilmiş. Ancak bu güçlendirmeler İzmir’i vuran deprem sonrasında ayakta kalmaları için yeterli olmamış.

APARTMANA ELAZIĞ DEPREMİNDE KAYBETTİĞİ TORUNUNUN İSMİNİ VERMİŞ

Emrah Apartmanı’nı yapan müteahhitin ismi Hayati Uzun. Hayati Uzun, 1992 yılında meydana gelen Erzincan depreminde torunu Emrah’ı kaybediyor. Bu olay üzerine İzmir Bayraklı’ya gelip onun adını yaşatmak için, 1993’te 2 blok ve 28 daireden oluşan bir apartman inşa ediyor. Buraya ‘Emrah Apartmanı’ ismini veriyor. Kendisi de yıllarca bu binada yöneticilik yapıyor ve komşularının anlattığına göre daha sonra Didim’e yerleşiyor.

İZMİR DEPREMİNDE GELİNİ VE TORUNLARINI KAYBETTİ

Müteahhit Hayati Uzun, Emrah Apartmanı’ndan ayrılsa da oğlu Bora Uzun ve ailesi yaşamaya devam ediyor. Ancak deprem Uzun ailesinin yakasını İzmir’de de bırakmıyor. Önceki gün gerçekleşen depremde Hayati Uzun, Erzincan depreminde kaybettiği torununun adını yaşatmak için yaptığı binada gelini Rabia Uzun’u, kendisi ile aynı adı taşıyan 17 yaşındaki torunu Hayati Uzun’u ve diğer torununu kaybediyor. Kendisi gibi müteahhit olan oğlu Bora ise enkazdan ağır yaralı olarak kurtarılıp hastaneye kaldırılıyor.

17 yaşındaki Hayati Uzun’un arkadaşları ise şunları anlatıyor: “Biz aşağıdaki parktaydık. Bir anda deprem şokunu yaşadık. Sokağı döndüğümüzde etraf toz bulutuydu. Hemen enkaza girdik. Binaya ilk İzmir itfaiyesi geldi. İzmir itfaiyesi ile iki kuzenimi zemin kattan çıkardık. Onlar bir yaşam alanı bulduğu için şanslıydı. Daha sonra en üste Hayatilerin olduğu yere baktık. Hayati babasının üstüne kapanmıştı ama hayatını kaybetmişti.”

HAYATİ, ‘BU BİNA YIKILACAK’ DEMİŞ

17 yaşındaki Hayati’nin arkadaşları, bir önceki İzmir depreminde binanın hasar gördüğünü, asansörün arızalandığını ve Hayati’nin kendilerine, “Bu bina yıkılacak” dediğini söyledi. Arkadaşları Hayati’nin çok hayat dolu birisi olduğunu belirtti. (Hürriyet)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu