İzmir Haberleri

İzmir’deki cinsel istismar vakasında anne de yargılanacak!

İzmir’de çocuğa yönelik cinsel istismar davasında mağdurun annesi Zeynep Özer’in yeğeni Hasan Kanık’ın istismarlarına göz yumduğu ortaya çıktı. Kınık, 30 yıla çarptırılırken; baba, anne Özer’de şikâyetçi oldu.

İzmir’de çocuğa yönelik cinsel istismar davasında mağdurun annesi Zeynep Özer’in yeğeni Hasan Kanık’ın istismarlarına göz yumduğu ortaya çıktı. Kınık, 30 yıla çarptırılırken; baba, anne Özer’de şikâyetçi oldu.

İzmir’in Menemen ilçesinde meydana gelen olayda annesinin yeğeni tarafından cinsel istismara uğrayan 6 yaşındaki kız çocuğuna ilişkin dava Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme yargılanan Hasan Kanık, 30 yıla mahkum etti.

“CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDUĞUNDA 18 YAŞINDAN KÜÇÜKTÜ’ İDDİASI!

Sanık Hasan Kanık’ın avukatları mahkemeye Kanık’ın cinsel istismar fiilinin gerçekleştiği tarihte 18 yaşından küçük olduğu yönünde yaptığı itirazda bulundu. Mahkeme itirazı değerlendireceğini açıkladı. Mağdur avukatlarından Ozan Adıgüzel ise cinsel istismar fiilinin sürekliliğinin bulunduğuna ve sanığın hem 18 yaşından küçükken hem de 18 yaşından sonra da suçu işlediğine dikkat çekti. Adıgüzel, 2016 yılından bu yana devam eden mahkeme sürecinde sona gelindiğini ve sanık Hasan Kanık’a verilen cezanın onanmasını beklediklerini belirtti.

BABADAN, ANNEYE SUÇ DUYURUSU

Cinsel istismara uğrayan kız çocuğunun Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesinde ise yaşadıklarını annesine anlattığı ancak anne Zeynep Özer’in olaya göz yumduğu oraya çıktı. Gerçeği öğrenen eş ise Zeynep Özer hakkında suç duyurusunda bulundu. Menemen 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 19/153 esas sayılı dosyada görülen davada da mahkeme heyetinin kararı 20 Ekim Salı günü gerçekleşecek duruşmada anne Zeynep Özer hakkında kararını açıklaması bekleniyor. Davayı takip eden avukat Ozan Adıgüzel, süreci başından bu yana takip ettiklerini ve babanın davanın arkasında durmasıyla birlikte Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği gönüllülerine de davayı ihbar ettiklerini ifade etti.

AĞIR CEZAYA’YA İKİ KEZ RET!

Anne Zeynep Özer’in çocuğun istismarı suçuna göz yummak suretiyle iştirak halinde fail olduğu gerekçesiyle yargılanması gerektiğini söyleyen avukat Ozan Adıgüzel, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi yönündeki taleplerinin mahkeme heyeti tarafından iki defa kabul edilmediğini aktardı. Menemen 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edilen Zeynep Özer buna göre “aile yükümlülüğünün ihlali” ve “çocuğun nitelikli şekilde ve zincirleme surette istismar” suçlamaları ile yargılanacak.

“ANNE HASAN KANIK KADAR SUÇLU”

Suç duyurusuna ilişkin İz Gazete’ye konuşan baba mahkeme sürecinin dört yıldan bu yana sürdüğünü hatırlatarak, “Ben bu olayı duyduktan sonra çocuğumun hep arkasında durdum. Anne, bu olayı ilgili kurumlara bildirmediği için ceza alan Hasan Kanık kadar suçludur. Ben annenin de gerekli cezayı alması için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu