Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de yeni koronavirüs önlemleri alındı!

İzmir'de koronavirüsle mücadele devam ederken salgına karşı yeni önlemler alındı. İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada yeni koronavirüs önlemleri duyuruldu. Bu doğrultuda, kentte hastalık belirtisi gösterenlerle temas kuranlara evlerinde koronavirüs testi yapılacak. İşte alınan önlemlerin detayları... 

İzmir’de yeni koronavirüs önlemleri alındı. İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada yeni koronavirüs önlemleri duyuruldu. Buna göre, kentte hastalık belirtisi gösterenlerle temas kuranlara evlerinde koronavirüs testi yapılacak. Öte yandan düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlarda kurallara uymayan işletmelerin dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyetlerin durdurulacağı kaydedildi.

İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İzmir İl Hıfzısıhha Kurulunun aldığı karar gereğince kent genelinde hastalık belirtisi gösterenlerle temaslı ettikleri kişilerin Kovid-19 testlerinin evlerinde yapılacağı, izolasyon süreçlerinin ve tedavilerinin evlerinde devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, il genelinde vali yardımcısı, ilçelerde kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulacağı, hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edileceği aktarıldı.

3 GÜN SÜREYLE FAALİYETLER DURDURULACAK

Düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlarda kurallara uymayan işletmelere ilk ihlalde uyarı, ikinci ihlalde para cezası verileceği belirtilen açıklamada, üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde ise 3 gün süreyle faaliyetlerin durdurulacağı kaydedildi.

Açıklamada, toplu taziye ziyareti yapılmaması için cami ve belediye hoparlörleri ile araçlardan günde en az bir kez anons yapılacağı bildirildi.