İzmir Haberleri

İzmir’de Yeni Dönem Yurt Fiyatları

Ara tatile girilmesiyle İzmir’de kalacak yer arayan öğrenci sayısında bir artış görüldü. Bahar döneminde ders alacak üniversite öğrencileri özel yurt arayışına girdi. İzmir özel yurt fiyatları merak konusu olmuş durumda. Yurt arayışınızda rehber niteliğinde olan YurtlarFiyatlar.com verilerine göre İzmir’deki yurt fiyatlarını sizin için derledik.

İstanbul, Ankara ve İzmir gerek şehirlerdeki olanaklar gerekse saygın üniversitelere ev sahipliği yaptıkları için üniversite kazanan öğrencilerin en çok tercih ettikleri yerler arasındadır. Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin aralarında olduğu 6 tane devlet üniversitesi ile aralarında Yaşar Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de bulunduğu 4 tane vakıf üniversitesinin yer aldığı İzmir üniversite öğrencilerine en çekici gelen yerlerden biridir.

İzmir’de Öğrenci için Ev

Yaklaşık 200.000 üniversite öğrencisinin yaşadığı İzmir’de üniversite yerleşkeleri çoğunlukla Buca, Bornova ve Balçova’da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Urla, Çiğli, Konak ve Karşıyaka gibi birçok yerde de yerleşkeler vardır. Üniversite yerleşkelerinin yer aldığı ilçelere bakıldığında öğrenci için ortalama ev kiraları şöyle:

  • Buca’da 1+1 ve 2+1 evlerin kiraları 2.500 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor.
  • Bornova’da 1+1 ve 2+1 evlerin kiraları 2.900 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor.
  • Balçova’da 1+1 ve 2+1 evlerin kiraları 4.250 TL ile 13.000 TL arasında değişiyor.
  • Urla’da 1+1 ve 2+1 evlerin kiraları 3.700 TL ile 15.750 TL arasında değişiyor.
  • Çiğli’de 1+1 ve 2+1 evlerin kiraları 3.000 TL ile 13.000 TL arasında değişiyor.
  • Karşıyaka’da 1+1 ve 2+1 evlerin kiraları 4.500 TL ile 18.500 TL arasında değişiyor.

Konut sıkıntısının beraberinde getirdiği yüksek kiraların yanı sıra elektriğe %184 ve doğal gaza %164 oranında zam yapılması, gıda ve kitap fiyatlarının da artmasıyla artık daha tutumlu olması gereken üniversite öğrencileri eve çıkmak yerine yurtta kalmayı tercih ediyor.

İzmir Yurtları

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın duyurduğuna göre KYK yurt kapasitesi artırılmasına rağmen İzmir’deki KYK yurtları öğrencilerin %10 kadarının barınma ihtiyacına ancak yanıt verebiliyor. Üniversite öğrencileri KYK yurdu çıkmadığı için, okuluna uzak bir KYK yurduna yerleştiği için, yurttan okula giderken ayrıca bir ulaşım masrafı çıkmasını istemediği için özel yurtlara yöneliyor.

İzmir Kız Yurtları

Kız öğrenciler özel yurtlardan çoğunlukla güvenli ve temiz bir ortamla rahatça yaşayabilecekler kişisel alanlar olmasına daha çok önem veriyorlar. Ayrıca ülkemizdeki kadına şiddet olayları nedeniyle kız öğrencilerin aileleri de gözleri arkada kalmasın diye kızlarının güvenli bir ortamda kalmasını istiyor. Bunun dışında yurdun olanakları, ortak alanlar ve yurdun merkezi konumda oluşu da özel yurt tercihlerini etkiliyor. Çok sayıda özel yurdun bulunduğu İzmir’de özel yurt arayan kız öğrenciler İzmir kız yurdu sayfasından kendi öncelikleri doğrultusunda uygun yurdu bulabilirler.

İzmir Erkek Yurtları

Erkek öğrenciler yurtta sosyalleşebilecekleri bir ortam, hızlı bir internet ve geniş kişisel alanları olmasına daha çok önem veriyorlar. Ayrıca yurttaki yemek olanakları ile spor ve eğlence alanları da erkek öğrencilerin yurt seçiminde belirleyici oluyor. İzmir’de özel yurt arayan erkek öğrenciler İzmir erkek yurdu sayfası ile kendilerine uygun yurtlardan bilgi alabilir.

İzmir Yurt Fiyatları

Ülkemizde 2022 Aralık ayında enflasyon oranı %64.27 olarak açıklandı. Bu oranlar nedeniyle birçok alanda fahiş fiyat artışları görüldü. Pandemi sürecini atlattıktan sonra yeni yeni toparlanmaya başlayan özel yurtlar bu durumdan en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Temel giderlerin yanı sıra personellerin aylıkları arttığı için birçok özel yurt fiyatlarını artırmak zorunda kaldı. İzmir özel yurtlar ve İzmir yurt fiyatları üniversite öğrencileri arasında merak konusu oldu. Öğrencilerin yurt seçimlerinde yurt fiyatları oldukça belirleyici olabiliyor.

İzmir’de yurt fiyatları odalardaki kişi sayısı, yurt binasının kiralık olup olmaması, yurdun üniversitelere yakınlığı gibi pek çok durumdan etkilenmektedir. Özellikle Buca yurtları, Urla yurtları ve Çiğli yurtları arasında daha uygun fiyatlı yurtlar bulunurken Balçova yurtları, Bornova yurtları ve Karşıyaka yurtları arasında daha yüksek fiyatları olan özel yurtlar yer alıyor. YurtlarFiyatlar.com verileri göz önünde bulundurulduğunda 2022-2023 öğrenim yılında İzmir yurt fiyatları yıllık ortalama 25.000 TL ile 88.000 TL arasında değişmektedir.

2023’te İzmir Yurt Fiyatlarında Nasıl bir Değişim Bekleniyor?

Şu anda yurtta kalan öğrenciler için gelecek yılın yurt fiyatları Mart-Nisan aylarında belirleniyor. Yeni kayıt olacak öğrenciler için fiyatların Ağustos-Eylül aylarında açıklandığı göz önünde bulundurulduğunda yaz döneminde ortalama bir odanın asgari ücrete yakın olacağı öngörülüyor.

Yurtlarfiyatlar.com kurucusu Tuğrul ARSLAN, özel yurtlar için erken kayıt dönemlerinde enflasyona bağlı olarak yurt fiyatlarında %30 civarında artış görülebileceğini ve 2023-2024 öğretim yılı için İzmir’de özel yurt fiyatlarının 35.000 TL ile 110.000 TL arasında değişebileceğini beklediklerini söyledi. Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak isteyenler İzmir yurt sayfasını inceleyerek doğrudan ilgilendikleri yurtlardan bilgi alabilirler.

İzmir’deki ilçelere göre mevcut yurt fiyatları ise aşağıda verilmiştir.

Bornova Yurtları: 36.000TL – 88.000TL

Balçova Yurtları: 40.000TL – 60.000TL

Buca Yurtları: 30.000TL – 48.000TL

Çiğli Yurtları: 25.000TL – 63.000TL

Karşıyaka Yurtları: 40.000TL – 62.000TL

Urla Yurtları: 30.000TL – 40.000TL