Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de yasaklar kalkacak mı? Kafe ve restoranlar açılacak mı?

İzmir’de kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak olan Kabine toplantısında normalleşmeye ilişkin kararlar belli olacak. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar yaşadıkları illerde normalleşmenin başlayıp başlamayacağını merakla araştırıyor. Bugünkü kritik toplantının masasındaki konular öncelikle yüz yüze eğitim, sokağa çıkma kısıtlamaları ile kafe ve restoranların durumu. Gözler toplantının ardından alınacak kararlara çevrildi.

MASADAKİ KONULAR

Türkiye’nin merakla beklediği toplantının en önemli gündem maddesi şüphesiz ki kademeli normalleşme sürecinde alınacak kararlar. Kritik toplantıda yüz yüze eğitime geçiş süreciyle ilgili kararların alınması bekleniyor. Ayrıca hafta içi ve hafta sonu yasaklarının gevşetilmesi ya da saatlerinin değişmesi de gündemde. En önemli konularda biri de kafe, lokanta ve restoran gibi işletmelerin durumu. Öte yandan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı için hafta içi uygulanan kısıtlamaların da kademeli olarak kaldırılması görüşülecek.

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Riskin düşük olduğu illerde bu hafta itibariyle kafe, lokanta ve restoranların tedbirli, mesafeli, sınırlı kapasite ve HES kodu şartıyla açılmasına dönük karar alınması planlanıyor.

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN İLLER

Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda bu kapsamda vaka sayısı bakımından düşük riskli iller grubunda yer alan Batman, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Muş, normalleşmeye en yakın şehirler olarak sıralanıyor.