Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de vaka sayısında korkutan artış! Uyarı yapıldı

Ülke genelinde olduğu gibi İzmir‘de de normalleşme adımları atıldı. Yeni normalleşmeyle iller risk grubuna göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renge ayrıldı. Buna göre turuncu renkte olan İzmir’de kafe ve restoranlar belli bir saate kadar açıldı ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı esnetildi. Vatandaşlar, hafta sonu kendini dışarı attı. İzmirliler de restoran, lokanta, kafe ve çay bahçelerine hücum etti. Ancak Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, İzmir’de vaka sayısında artış yaşandı. Her yerde görülen aşırı insan yoğunluğu, başta İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger olmak üzere pek çok kişiyi rahatsız etti. Vali Köşger konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İzmir’de vaka sayısının 1 haftada yüzde 50 arttığını belirtti.

‘BÖYLE DEVAM EDERSE, KIRMIZIYA GEÇMEK İÇTEN BİLE DEĞİL’

Ege’de Sonsöz’de yer alan habere göre, Vali Köşger, “Galiba biraz fazla normalleştik” derken, bir haftada İzmir’deki pozitif vaka sayısında yüzde 50’lik artış olduğunu dile getirdi. Hafta sonunda emniyet, büyükşehir, ilçe belediyeleri ve STK’larla denetimde olduklarını hatırlatan Vali Köşger, “Ne yazık ki kurallara riayet etmemişler. 13 bin vakayı sınır kabul etmiştik, 13 bini geçtik. İzmir’in 4.5 milyon nüfusu var. Herkesin başına bir polis dikemeyiz, buna imkan yok. Herkes, kendi sağlığını düşünmeli, kendi sağlığını kendisi korumalı. Gördüğümüz kadarıyla hemşehrilerimizin rehavet içine girdiklerini gözlüyoruz. Bu böyle devam ederse, kırmızıya geçmek içten bile değil” dedi.

‘BİR HAFTADA YÜZDE 50 VAKA ARTIŞI’

İzmir’deki pozitif vaka sayısındaki hızlı artışa dikkat çeken İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bir haftada yüzde 50’lik vaka artışı, kabul edilemez. Artık frene basmamız lazım” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüz binde 43 olan pozitif vaka oranı, yüzde 64’e çıktı. Bu kötü tabloyu, ancak omuz omuza verirsek aşabiliriz. Vatandaşlar, maskelerini takacak, sosyal mesafe kuralına uyacak. İşletmelerin de çok dikkat etmesi lazım. Evet; bu süreçte çok sıkıntı çektiler, anlıyorum. Yeniden kapanma durumu olsun istemiyoruz. HES kodunu sorgulamadan kimseyi mekana almayacaklar. Masalar arasındaki mesafeye dikkat edecekler, hijyen kuralına uyacaklar. Vatandaşlarımızı da anlıyorum, çünkü aylardır hafta sonu sokağa çıkamadılar. Kontrollü normalleşme olması lazım. Eğer bunları yapmazsak, İzmir kırmızı olur, dolayısıyla da sert tedbirleri uygulamak zorunda kalırız. Vatandaşlarımızın, işletmecilerimizin bu konuda çok büyük hassasiyet göstermelerini bekliyorum.”