Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de vaka sayısı artıyor! İşte son durum…

Türkiye’de 1 Mart itibariyle normalleşme adımları atıldı. Normalleşmenin ardından İzmir’de vaka sayılarında artış görüldü. Sağlık Bakanlığı’nın il il açıkladığı güncel verilere göre İzmir, vaka sayısı en çok artan iller arasından yer almadı ama önceki rakamlara göre artış görüldü.

İZMİR’DE SON DURUM

Yüksek riskli iller arasında olan İzmir’de de vaka sayısında artış gözlemleniyor. Bakan Koca’nın dün yayımladığı vaka sayısı en çok artan iller arasında İzmir de yer almadı ancak kentte geçen haftaya göre vaka sayısında gözle görülür bir artış yaşandı.

6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında İzmir 100 binde 64.47’den 78.57’ye yükseldi.

İZMİR’DE NELER YASAK NELER DEĞİL?

Koronavirüsle mücadelede ‘Kontrollü Normalleşme’ döneminde atılacak yeni adımlara göre, yüksek riskli kategoride yer alan İstanbul ve İzmir’de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması pazar günü devam ediyor.

Orta riskli kategorideki Ankara’da ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kalktı. Türkiye genelinde sürdürülen 21.00 ile 05.00 saatleri arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise devam ediyor.

Orta riskli kategoride yer alan Ankara’da ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başladı.

İstanbul ve İzmir’de ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki sınavlar yüz yüze yapılacak.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de; Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürüyor.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler ise Ankara’da 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.